Itt miért nem jó az az integralas amit használok?


Az x^2=2y egyenletű parabola az x^2+y^2<=8 egyenletű körlapot két részre osztja.

Mekkora a konvex rész területe?

A számítás során ne használjon pi közelítő értéket!


En így csináltam:


y=x^2/2

y<=sqrt(8-x^2)


Ezt az egyenletrendszert megoldottam.

A két függvény metszespontjai:

X1(-2;2) és x2(2: 2)


Mivel a konvex rész területe kell, ezért a következő integrált írtam fel:

legyen f(x)=x^2/2

g(x)=sqrt(8-x^2)


Integral -2 tol 2 ig( g(x)-f(x) ).


Itt nem is kell használni pi-t.

De a megoldó kulcsban van használva pi, sőt nem is jó a gondolatmenetem.


De miért?

Mit hibazok, mi a rossz?


aug. 5. 00:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Pedig jónak tűnik a gondolatmeneted. Milyen megoldókulcs ez? Be tudnád küldeni?
aug. 5. 09:09
 2/15 A kérdező kommentje:

Itt vannak a linkek, a feladatról és a ketto megoldásról.

De nem értem hogy pi hogy jön képbe.

Linkek:

[link]

[link]

[link]

aug. 5. 09:21
 3/15 anonim ***** válasza:
Eredményre mi jött ki a te módszereddel?
aug. 5. 09:33
 4/15 anonim ***** válasza:

Teljesen jó a gonddolatmeneted. A √(8–x²) integrálásából fogsz kapni egy arcsin(x/√8)-as tagot is, amibe az x=2 határt behelyettesítve fel fog bukkani a pi, hiszen az arcsin(2/√8) gyöktelenítés és egyszerűsítés után nem más, mint arcsin(√2/2), ami meg ugye egy elég nevezetes, fejből tudható érték.


Nézz utána a ∫√(a²–x²)dx alakú integrál megoldásának.

aug. 5. 09:51
 5/15 anonim ***** válasza:
Egyébként teljesen jó a 4/3 + 2pí eredmény, de az emelt érettségi megoldókulcsa kerüli a gyökös cucc integrálását:) nem is tudom, hogy hogyan számoltad ki középsulisként az integrál(sqrt(8-x^2)) integrált:DD
aug. 5. 09:52
 6/15 A kérdező kommentje:

Nekem ez jött ki:


Integral 0-tol 2-ig( sqrt(8-x^2)-x^2/2)=0-tol 2-ig [2/3*(8-x^2)^(3/2)-x^3 /6]


Ugye azért 0-tol számoltam, hogy egyszerűbb legyen.

A szimmetria miatt ezt a végén szorzom 2-el.


De ez nekem így jött ki:

4-15,08.

Ez nem jó, hiszem nem lehet negatív.


Nem jól integralom az sqrt(8-x^2)-et?


Az integráltja ennek:

x^a=x^(a+1) / a+1


Tehát sqrt(8-x^2) integraltja:

2/3*(8-x^2)^(3/2) ugye?

aug. 5. 11:18
 7/15 anonim ***** válasza:

Na igen, ez várható volt. Belefutottál, amibe bele kellett:) ezért mondtam, hogy középiskolásként jobb az ilyen integrálok helyett az elemi módszereket használni, mint a megoldókulcsban. Egyébként az integrálon belüli kivonós módszer nagyon jó, ha két könnyen integrálható függvényről van szó.

Egyébként a keresett integrál:

[link]

aug. 5. 11:28
 8/15 anonim ***** válasza:

6: "Nem jól integralom az sqrt(8-x^2)-et?"

Nem. Lásd #4 legvége.

aug. 5. 11:48
 9/15 A kérdező kommentje:

Igen, nagyot hibáztam.

Lenne egy kérdésem:

Ha jol értelmezem akkor különböző módon integraljuk ezt a ketto kifejezést:

Sqrt(x) és sqrt(a2-x^2)?

aug. 5. 12:15
 10/15 anonim ***** válasza:
Hadd kérdezzem már meg, hanyadikos vagy?
aug. 5. 12:17
1 2