Adj meg 5 pozitív egész számot úgy, hogy bármelyik 2 szorzata osztható legyen a 2 szám különbségével.nov. 9. 16:44
1/4 anonim válasza:
2 perc alatt megtaláltam a megoldást Google-n... Hogy ilyen nehéz megtalálni egy publikus versenyfeladat megoldókulcsot, Istenem....
3/4 krwkco válasza:
Nem néztem meg a megoldást.
Találgassunk, építkezzünk egyesével:
Pl. 2 és 3 különbsége 1. OK
Vegyük még hozzájuk a 4-et. 4-2=2. 4-3=1. Csak a különbségeket írom fel, abból látszik, hogy a szorzat osztható-e vele.
Talán jó még az 5 is? Nem. 5-2=3.
Akkor 6. 6-2=4. 6-3=3. 6-4=2. Eddig OK.
Kéne még egy olyan szám, aminek sok a közös osztója az eddigiekkel: 12. 12-3=9. 12-4=8. 12-6=6.
De 12-2=10. Hoppá! hiányzik egy 5-ös a prímtényezők között.
Viszont ha az összes számot megszorozzuk ugyanannyival, akkor az eddigi jó párok továbbra is jók maradnak.
10, 15, 20, 30, 60.
60-10=50. Minden szuper! :-)
4/4 krwkco válasza:
folyt.
Ez csak egy megoldás. Biztosan van több is.