SydneyF kérdése:

Egy számtani sorozat ötödik tagja 10. Az első öt tag összege ötöde a következő öt tag összegének. Mennyi a sorozat differenciája?

Segítsetek kérlek, nem tudom hogyan fogjak hozzá!

#számtani sorozat #sos házi segítség kérés
okt. 24. 18:23
 1/7 anonim ***** válasza:
a1 és d a két ismeretlen. mind a 2 ismert összefüggést felírod és megoldod egyenletrendszerként
okt. 24. 18:28
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen,felírtam, de nem jutottam vele semmire... Annyi megvan, hogy egyenlet rendszert kell használnom, de nem sikerült így sem.
okt. 24. 18:33
 3/7 anonim ***** válasza:

Kicsit egyszerűbb, ha az 5. taghoz = 10-hez mérten írjuk fel a tagokat:


10-4d ; 10-3d ; 10-2d ; 10-d ; 10 ; 10+d ; 10+2d ; 10+3d ; 10+4d ; 10+5d


A két egyenlet:


10-4d + 10-3d + 10-2d + 10-d + 10 = S5

10+d + 10+2d + 10+3d + 10+4d + 10+5d = 5*5S


Összevonás után egy mezei egyenletrendszert kapsz.

okt. 24. 18:55
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi segítségeket, de valaki nem tudná nekem levezetni a végéig. Egyszerűen hülye vagyok matekból és most végre beadandó formájában kaphatnék 5-öst. De egyszerűen túl sok a betű, a szám..
okt. 24. 20:24
 5/7 A kérdező kommentje:
Könyörgöm szánjon meg valaki!!!!!!
okt. 24. 20:37
 6/7 anonim ***** válasza:

10-4d + 10-3d + 10-2d + 10-d + 10 = S5

10+d + 10+2d + 10+3d + 10+4d + 10+5d = 5*5S


Összevonás után:

50 - 10d = S5

50 + 15d = 5*S5


Behelyettesítünk a 2. egyenletben S5 helyére:


50 + 15d = 5*(50 - 10d), kibontjuk a zárójelet:


50 + 15d = 250 - 50d, hozzáadunk 50d-t és kivonunk 50-et:


65d = 200, osztunk 65-tel:


d = 200/65, egyszerűsítés után d = 40/13


Ezt behelyetteítjük az 1. egyenletben d helyére:


50 - 10*40/13 = S5, innen S5 = 250/13.


Ellenőrzés:


Első egyenlet bal oldal: 10-4*40/13 + 10-3*40/13 + 10-2*40/13 + 10-40/13 + 10 =

... = 250/13,

jobb oldal: 250/13,vezek egyenlők.


Második egyenlet bal oldal: 10+40/13 + 10+2*40/13 + 10+3*40/13 + 10+4*40/13 + 10+5*40/13 = ... = 1250/13

jobb oldal: 5*250/13 = 1250/13


Ezek is egyenlőek.


Tehát mindent jól számoltunk, a kérdésre pedig a válasz: a differencia 40/13.

okt. 24. 21:25
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon köszönöm! Örökhála érte!♥
okt. 24. 21:45