Ezt a feladatot hogyan kell levezetni?


Egy repülőtérről két repülőgép száll fel azonos időpontban. Az egyik kelet felé repül 750km/h sebességgel míg a másik délnyugati irányba repül 680km/h sebességgel. Milyen távol lesznek egymástól 2 óra múlva? Az eredményt kilométer pontossággal add meg!


Nem voltam órán amikor vették és nem tudom részletesen levezetni ahogy a tanárunk kéri. Segítségeteket előre is köszönöm.



okt. 12. 16:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Kiszámolod, hogy milyen messze lesznek a kiindulóhelytől 2 óra múlva (megszorzod a sebességeket 2-vel).


Ezután arra van szükséged, hogy az útvonalaik hány fokos szöget zárnak be egymással; kelet és dél 90°-os, dél és délnyugat 45°-os szöget zárnak be, tehát összesen 135°-os szöget.


Ha összekötöd a két repülőt, akkor egy háromszöget kapsz, aminek ismered már két oldalát és az általuk bezárt szöget, így sima koszinusztétellel tudsz számolni. Ha a koszinusztételt még nem vettétek, akkor ezt a háromszöget ki tudod egészíteni egy derékszögű háromszöggé, amelyben egy (két) Pitagorasz-tétellel tudsz számolni.

okt. 12. 17:22
 2/4 anonim ***** válasza:
Bár a gömbfelszín nem sík, itt mégis az #1 megoldást kell (érdemes) alkalmazni. A kukacoskodóknak megemlíthető, hogy "tudjuk, hogy a gömbfelszín és a sík között vannak méretbeli eltérések, de itt nem ez a lényeg"
okt. 12. 17:38
 3/4 A kérdező kommentje:

Koszinusztétel de mivel nem vagyok suliban fogalmam sincs, hogy kellene levezetni.

Leírtam ahogy tudtam, tanárunknak nem jó.

Hétfőig kell visszaküldenem addig valahogy megértem tanulgatom a koszinusz tételt, majd nézek videókat de azért köszönöm.

okt. 12. 17:54
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha az nem megy, ott a másodiknak adott verzió. Felrajzolod az 1500 km-es és 135 fokos szögben húzott 1360 km-es szakaszt. Ezek összekötése adja a keresett távolságot. Ha az első szakaszt a másik irányban meghosszabbítod úgy, hogy innen a második szakasz végpontjába húzott szakasz merőleges az elsőre, akkor lesz egy derékszögű háromszöged, amelynek befogói egyenlők, ezt kiszámíthatod az 2*x^2 = 1360 egyenletből, ezután a másik háromszögben az egyik befogó x, a másik 1500+x, és keressük az átfogó értékét, ami a kérdezett távolság. Tehát x^2+(x+1500)^2 = c^2, amiből c kiszámítható.


Ha ennyi átlátás nem elég, akkor felejtsd el az iskolát, kezdd előlről.

okt. 12. 18:47