Bella2000 kérdése:

Levezetnétek nekem ezt a feladatot?

Az 52 lapos römikártyából 5 lapot osztanak ki. Hány féle eset van amikor a kiosztott lapok között van pikk?

2023. jan. 10. 17:48
 1/8 anonim ***** válasza:
P(van pikk)=1-P(nincs pikk)=1-ncr(39,5)/ncr(52,5)
2023. jan. 10. 17:57
 2/8 anonim ***** válasza:

Bocs!

Nem valószínűséget kérdeztél.


A helyes megoldás: ncr(52,5)-ncr(39,5)

2023. jan. 10. 17:58
 3/8 anonim ***** válasza:

Az 52 lapos römikártyából pikk lapokat tartalmazó 12 lapot találunk. Ha 5 lapot osztanak ki, akkor a kérdezett esetek számát az osztott lapok között tartalmazó pikk lapok számát kell meghatároznunk, ez egy kombinatorikai probléma.

A kérdezett esetek számát a binomiális koefficienssel tudjuk meghatározni:

C(12,k) * C(40, n-k) , ahol k a pikk lapok száma, n pedig az osztott lapok száma.

Tehát, k=1,2,3,4,5.


k=1 : C(12,1) * C(40,4) = 12 * 6,634e+5 = 795,680

k=2 : C(12,2) * C(40,3) = 66 * 9,800 = 649,800

k=3 : C(12,3) * C(40,2) = 220 * 1,350 = 297,000

k=4 : C(12,4) * C(40,1) = 495 * 40 = 19,800

k=5 : C(12,5) * C(40,0) = 792


Tehát a kérdezett esetek száma: 795,680 + 649,800 + 297,000 + 19,800 + 792 = 1,762,072.

2023. jan. 10. 18:01
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2023. jan. 10. 18:03
 5/8 anonim ***** válasza:
13 pikk van.
2023. jan. 10. 18:03
 6/8 anonim ***** válasza:
Melyiket köszönted?
2023. jan. 10. 18:11
 7/8 A kérdező kommentje:
Mindkettőt :)
2023. jan. 10. 18:16
 8/8 anonim ***** válasza:
A #2 jó.
2023. jan. 10. 18:18