Valaki levezetné ezt a 2 feladatot nekem?


1. Villő kapott egy nagy zacskó lufit, összesen 145 darabot. A zacskóban háromféle színű lufi volt, piros, zöld és sárga. A pirosak és zöldek számának aránya 5:2, a zöldek és sárgák számának aránya pedig 3:4. Hány piros lufit kapott Villő?



2. Egy nagy kosárban sárga, kék és piros húsvéti tojások vannak, összesen 111 db. A sárgák és kékek aránya 2:3, a pirosak és kékek aránya 4:5. Hány darab van az egyes színekből?

Előre is nagyon köszönöm annak, aki nem kioktat arról, hogy ezt tudni kéne, hanem megoldja! :)


2022. dec. 6. 23:28
 1/6 anonim ***** válasza:

1. Feladat a piros lufik száma legyen P, a Zöld Z és a Sárga S.

P+Z+S=145

Tudjuk, hogy P és a Z arány 5:2 azaz P=Z*5/2 Ezt máris beírjuk a fenti egyenletbe Z*5/2+Z+S=145 -> Z*5/2+Z -> 7/2*Z Azaz 7/2*Z+S=145

Szintén tudjuk a Z/S arány azaz Z=S*3/4 Ezt szintén beírjuk a fentibe:

7/2*Z -> 7/2 * 3/4 * S = 21/8 S

21/8 * S + S = 145

29/8 S = 145


Ebből már egyenlet további rendezésével: 29 * S = 145 * 8

S = 40 db.


Ebből a Z=3/4 * S = 40*3/4 = 30 db.

És a P=5/2 * 30 = 75 db.


Ellenőrzés: 75+30+40=145 db.

2022. dec. 7. 00:24
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez két nagyon egyszerű feladat. Arra kell mindkét esetbe nagyon oda figyelni, hogy amikor az arányokat említi akkor pont fordítva kell felírni az egyenlet rendszerhez a számokat. Tehát "pirosak és zöldek számának aránya 5:2" akkor nem 5p = 2z lesz az egyenlet hanem 2p = 5z.


1. feladat


p: piros

z: zöld

s: sárga


n = 145

2p = 5z

4z = 3s


Egyenlet rendszer a következő:


p + z + s = 145

2p = 5z -> z = 2/5*p

4z = 3s -> s = 4/3 * z = 4/3 * 2/5 * p = 8/15 * p


p + 2/5*p + 8/15 * p = 145

p (1 + 2/5 + 8/15) = 145

29/15 * p = 145

p = 75


z = 2/5 * 75 = 30

s = 8/15 * 75 = 40


2. feladat


s: sárga

k: kék

p: piros


n = 111


s + k + p = 111

3s = 2k -> k = 3/2 * s

5p = 4k -> p = 4/5 * k = 4/5 * 3/2 * s = 6/5 * s


s + 3/2 * s + 6/5 * s = 111

s * (1 + 3/2 + 6/5) = 111

37/10 * s = 111

s = 30


k = 3/2 * s = 3/2 * 30 = 45

p = 6/5 * s = 6/5 * 30 = 36

2022. dec. 7. 00:37
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon KÖSZÖNÖM!
2022. dec. 7. 07:06
 4/6 krwkco ***** válasza:

Vagy egy rövid, "unortodox" megoldás:

Tegyük fel, hogy 8 sárga lufi van. (A : utáni számok szorzata.)

Akkor van 6 zöld és 15 piros. Összesen 29.

Ez 5-ször kevesebb, mint kellene, ezért szorozzunk mindent 5-tel:

75 piros, 30 zöld és 40 sárga.


Vagy a másik:

15 kék, 10 sárga, 12 piros. Összesen 37. 111/37=3.

45 kék, 30 sárga, 36 piros.

2022. dec. 7. 09:37
 5/6 krwkco ***** válasza:

Vagy ha a hivatalos eljárás alapján akarod megoldani, akkor az arányokat így kell felírni: p:z=5:2

És utána vagy megjegyzed, hogy a belső tagok szorzata megegyezik a külsőkével: 5z=2p.

Vagy Általános egyenletmegoldó módszert alkalmazod és mindkét oldalt szorzod a "nevezőkkel":

p:z=5:2 //*z

p=5z/2 //*2

2p=5z

2022. dec. 7. 12:47
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2022. dec. 7. 14:48