Hogy kell levezetni ezt a normál alakos feladatot?


Az egyik legfényesebb csillag, az Altair 16,5 fényév távolságra van a Földtől.


a) Adjuk meg a távolságot méterben, ha a fény terjedési sebessége 3*10 a nyolcadikon méter/second



2024. jan. 6. 15:46
 1/3 anonim ***** válasza:
79%

A bizonyítás az, amit le kell vezetni. Itt nincs mit levezetni, csupán szorzásokat kell elvégezni. Elsőként ki kellene számítani, mekkora utat tesz meg a fény 1 óra alatt. Mivel egy óra 3600 másodpercből áll, ez 3600 * 3 * 10^8 = 3,6 * 10^3 * 3 * 10^8 = 10,8 * 10^11 = 1,08 * 10^12.

Most már tudod, hogyan kell kiszámolni, mekkora távolságot tesz meg a fény 1 nap (24 óra), 1 év (365 nap), végül 16,5 év alatt.

2024. jan. 6. 15:53
 2/3 anonim ***** válasza:

A 10 után 8 db. "0" van még és ez van beszorozva 3-mal, ezt jelenti a normálalakos felírás. Ha ez a kérdés.


Tehát:


3*10 0000 0000 m/s = 30 0000 0000 m/s lenne teljesen kiírva. Direkt tagoltam szóközzel, hogy látható legyen a 8 db. "0", mielőtt még valaki belekötne.


Ha pedig negatív lenne a kitevő, akkor annyi db. "0" van a 10 előtt (és nyilván az első nulla után ott van a tizedesvessző):


Pl. 10^(-4) = 0,00010


Mégegyszer elmondom itt is, mielőtt még valaki belekötne ebbe is, hogy az utolsó nullát direkt írtam ki, hogy látható legyen az eredeti "10"-es szám. Egyébként nem lenne muszáj kiírni.

2024. jan. 6. 18:22
 3/3 anonim ***** válasza:

Na, ebbe jól belekavarodtam. Tehát az 1-es után van 8 db. nulla...


Tehát ez lenne: 1 0000 0000


Negatív kitevőnél az 1-es előtt van x db. "0".


Kérem a moderátorokat, hogy javítsák át az eredeti kommentben, ha van erre lehetőség!

2024. jan. 6. 18:25