Valaki nem segítene levezetni ezeket a kémia feladatokat?


Ezek plusz feladatok, és magasabb szintű anyag mint amit tanultunk ezért nem mennek.


1)Mekkora lesz a térfogata egy 0.25 literes, 7°C hőmérsékletű üveghez csatolt léggömbnek, ha az üveget 87°C hőmérsékletű vízbe teszik?


2)720g vizet 90%-os hozammal elektrolizálnak. Mekkora a nyert gázelegy térfogata 1 atm nyomáson és 37°C hőmérsékleten?


3)Mekkora a térfogata 117°C-on és 4 atm nyomáson annak a nitrogén-hidrogén gázelegynek, melyből 68 kg ammónia (NH3) állítható elő? Mekkora a térfogata azonos körülmények között a nyert ammóniának?



Hálásan köszönöm előre is a segítséget!



2023. márc. 6. 14:59
 1/6 anonim ***** válasza:
31%
akkor miért adják fel, ha nem tanuljátok?
2023. márc. 7. 10:00
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Úgy értem, ez furcsa, kicsit átlátszó
2023. márc. 7. 10:00
 3/6 anonim ***** válasza:
31%
Mármint az, hogy azt írod magasabb szintű, akkor miért kell megcsinálnod? Nem inkább csak simán a házidat akarod velünk megíratni?
2023. márc. 7. 10:01
 4/6 Tom Benko ***** válasza:
42%
Stívesen segítek, de nem látom, hol tartasz.
2023. márc. 7. 18:07
 5/6 anonim ***** válasza:
92%

A léggömb térfogata a Charles-törvény alapján arányos a hőmérsékletével:

V1 / T1 = V2 / T2


Ahol V1 és T1 az eredeti térfogat és hőmérséklet, V2 és T2 pedig a változott térfogat és hőmérséklet. A hőmérsékleteket kelvinben kell számolni:


T1 = 7°C + 273 = 280 K T2 = 87°C + 273 = 360 K


A képletbe behelyettesítve:


0.25 / 280 = V2 / 360


V2 = 0.25 * 360 / 280 V2 = 0.32 liter


Tehát a léggömb térfogata 0.32 liter lesz.


A víz elektrolízise során hidrogén (H2) és oxigén (O2) gáz keletkezik:

H2O → H2 + O2


Ebből a reakcióegyenletből láthatjuk, hogy egy mól vízből egy mól hidrogén és fél mól oxigén keletkezik. Ha tudjuk a víz tömegét molban, akkor kiszámíthatjuk a gázelegy mennyiségét is:


n(H2O) = m(H2O) / M(H2O) = 720 g / (18 g/mol) = 40 mol


n(H2) = n(H2O) n(O2) = n(H2O) / 2


Ha figyelembe vesszük a hozamot (90%), akkor:


n’(H2) = n(H2) * p/100 = n(H20)* p/100 n’(O2) = n(O20 * p/100= n(H20)/ * p/200


Ahol p a hozam százalékban, n’ pedig a ténylegesen nyert anyagmennyiség molban.


p=90%


n’(H20)=4090/100=36 mol n’(02)=4090/200=18 mol


A gázelegy térfogata az ideális gázok állapotegyenlete alapján kiszámítható:


pV=nRT


Ahol p a nyomás (atm), V a térfogat (dm3), n az anyagmennyiség (mol), R az állandó (0.082 dm3 atm/mol K), T pedig a hőmérséklet (K).


T=37°C+273=310 K p=1 atm R=0.082 dm3 atm/mol K n=n’(H20)+n’(02)=36+18=54 mol


A képletbe behelyettesítve:


V=nRT/p V=(540.082310)/1 V=1366 dm3


Tehát a nyert gázelegy térfogata 1366 dm3.


Az ammónia előállítása során nitrogén (N22 és hidrogén (H22 reagál egymással:

N22 + H22 → NH33


Ebből a reakcióegyenletből láthatjuk, hogy egy mól nitrogénből két mól ammónia keletkezik, ehhez pedig három mól hidrogén szükséges. Ha tudjuk az ammónia tömegét molban, akkor visszafelé kiszámíthatjuk az eredeti gázelegy mennyiségét is:


n(NH33=m(NH33/M(NH33)=68 kg/(17 kg/mol)=4 mol


n(N22=n(NH33/22 mol n(H22=n(NH33*32 mol


Az eredeti gázelegy anyagmennyisége tehát:


n=N22+

2023. márc. 8. 11:57
 6/6 A kérdező kommentje:
Plusz feladatként kaptam plusz pontra
2023. márc. 9. 10:49