Kémiához értők! Aki tudja levezetné az alábbi feladatokat? Sokat jelentene nekem, ha legalább már az egyiket megtudnátok oldani, mert a megoldókulcsban számomra érthetetlenül van leírva. :/


115/A.

Azonos térfogatú desztillált vizet és tömény nátrium-hidroxid-oldatot összeöntve a matematikailag vártnál 5%-kal kisebb térfogatú oldat keletkezett,melynek sűrűsége 1,33 g/cm3,nátrium-hidroxid-tartalma pedig 30 m/m%volt. Hámy tömeg% -os volt az eredeti,tömény lúgoldat?


115/B.


Azonos térfogatú desztillált vizet és ismeretlen koncentrációjú kénsavoldatot összeöntve a térfogatok matematikai összegénél 2,06%-kal kisebb térfogatú oldatot kapunk. Ennek sűrűségét megmérve,az 1,335 g/cm3-nek adódott,mely táblázat alapján a 43,2 m/m%-os kénsavoldatnak felel meg.Hány tömegszázalékos volt a kiindulási kénsavoldat?


Zöld kéz megy a válaszolóknak,előre is köszönöm! (:



2012. szept. 27. 16:33
 1/1 anonim ***** válasza:

(Tudom, hogy régen volt, de mégis válaszolok, hátha jól jön majd valakinek.)


115/A: http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


115/B:


V(víz)=V(tömény)

V(oldat)=0,9794 [V(víz)+V(tömény)]

w(oldat)=43,2 m/m%

oldat sűrűsége=1,335 g/cm^3

w(tömény): ? (m/m%)

-------------------


50 cm^3 H2O és 50 cm^3 tömény H2SO4-oldat esetén 97,94 cm^3 oldat keletkezne.

97,94 cm^3 oldat tömege: 97,94*1,335=130,75 g, ebben H2SO4=130,75*0,432=56,48 g

50 cm^3 H2O tömege: m(H2O)=50 g--->50 cm^ kénsavoldat tömege: 130,75 g-50 g=80,75 g


m(tömény)=56,48 g/80,75 g=0,699=69,9 m/m%



Másik megoldás:


V=V(víz)=V(tömény)[=m(víz)]


Keverési képlet: m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3


Ez alapján:

V*0+(0,9794*2V*1,335-V)*n=0,974*2V*1,335*43,2 m/m%

1,615V*n=112,97V

n=69,9 m/m%

2014. febr. 6. 20:17