Hogy kell megoldani az alábbi kémia emelt színtű feladatokat? Le tudná nekem valaki érthetően vezetni?
1. Három azonos térfogatú tartály azonos tömegű gázokat tartalmaz, szén- monoxidot, nitrogént és butént. A tartályok hőmérséklete azonos. Mekkora a gáz nyomása a többi tartályban, ha tudjuk, hogy a szén – monoxidé 100 kPa?
2. A kálium- nitrát, illetve a nátrium-klorid forrón telített oldatát 0 C-ra hűtjük. Mi a hasonlóság, és mi a különbség a két esetben tapasztaltakban?
3. Az etanol és víz desztillációval teljes mértékben nem választhatók szét egymástól. (ún. azeotrópos elegyet alkotnak.) Alkalmas-e a nátrium vagy a foszfor(V)- oxid arra, hogy a vizet eltávolítsa az etanol mellől?
4. Három nemfém – oxid: a szén-dioxid, kvarc és a difoszfor- pentaoxid közül az egyiknek 1700 °C, a másiknak 580 °C az olvadáspontja, a harmadik standard nyomáson -79 °C-on szublimál. Állapítsa meg, melyik érték melyik vegyülethez tartozik!
Előre is köszönöm szépen a segítséget! :)
Én ugyan több, mint 50 éve tanultam utoljára kémiát, de megpróbálom.
1/ a gáz nyomása a jelenlevő molekulák számától függ. Minél nagyobb a gáz molekulatömege, egységnyi tömegű gázban annál kevesebb molekula van. Azaz azonos tömegű gázok esetében a nagyobb molekulatömegű gázban kevesebb gázmolekula van, tehát kisebb a tartályban a gáz nyomása, vagyis fordított arányosság van a molekulatömeg és a gáz nyomása között. A kérdésre tehát az általános válasz az, hogy a szén-monoxidhoz képest kisebb a butént tartalmazó tartályban a nyomás, de nagyobb a nitrogént tartalmazó tartályban. Hogy pontosan mekkora, azt számold ki a molekulatömegek alapján.
2/ Hasonlóság nyilván az, hogy kristályok válnak ki az oldatokból. Különbség az, hogy a kálium-nitrát oldatból nagyobb tömegű válik ki, mint a nátrium-klorid oldatból, mivel eltérő az oldhatóságuk a kétféle hőmérsékleten.
3/ a foszforpentoxid alkalmas, mert nem lép kémiai reakcióba az alkohollal, a nátrium viszont reakcióba lép vele és oldható alkoholát keletkezik.
4/a szén-dioxid az, ami -79°-on szublimál, a kvarc a legmagasabb olvadáspontú a felsorolt anyagok között, a difoszfor pentaoxid meg középen van.
1# /1
Nagyon elegáns megoldás.
Másik megoldás pV=(nRT)=m/MRT alapján történhetne.
Némi egyszerűsítgetés után effektíve az 1#/1 megoldáshoz jutunk.
A többivel is egyetértek. 50 év ide vagy oda 1# topon volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!