Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell megoldani az alábbi...

Hogy kell megoldani az alábbi kémia emelt színtű feladatokat? Le tudná nekem valaki érthetően vezetni?

Figyelt kérdés

1. Három azonos térfogatú tartály azonos tömegű gázokat tartalmaz, szén- monoxidot, nitrogént és butént. A tartályok hőmérséklete azonos. Mekkora a gáz nyomása a többi tartályban, ha tudjuk, hogy a szén – monoxidé 100 kPa?


2. A kálium- nitrát, illetve a nátrium-klorid forrón telített oldatát 0 C-ra hűtjük. Mi a hasonlóság, és mi a különbség a két esetben tapasztaltakban?


3. Az etanol és víz desztillációval teljes mértékben nem választhatók szét egymástól. (ún. azeotrópos elegyet alkotnak.) Alkalmas-e a nátrium vagy a foszfor(V)- oxid arra, hogy a vizet eltávolítsa az etanol mellől?


4. Három nemfém – oxid: a szén-dioxid, kvarc és a difoszfor- pentaoxid közül az egyiknek 1700 °C, a másiknak 580 °C az olvadáspontja, a harmadik standard nyomáson -79 °C-on szublimál. Állapítsa meg, melyik érték melyik vegyülethez tartozik!


Előre is köszönöm szépen a segítséget! :)



2022. febr. 17. 19:06
 1/2 anonim ***** válasza:
79%

Én ugyan több, mint 50 éve tanultam utoljára kémiát, de megpróbálom.

1/ a gáz nyomása a jelenlevő molekulák számától függ. Minél nagyobb a gáz molekulatömege, egységnyi tömegű gázban annál kevesebb molekula van. Azaz azonos tömegű gázok esetében a nagyobb molekulatömegű gázban kevesebb gázmolekula van, tehát kisebb a tartályban a gáz nyomása, vagyis fordított arányosság van a molekulatömeg és a gáz nyomása között. A kérdésre tehát az általános válasz az, hogy a szén-monoxidhoz képest kisebb a butént tartalmazó tartályban a nyomás, de nagyobb a nitrogént tartalmazó tartályban. Hogy pontosan mekkora, azt számold ki a molekulatömegek alapján.

2/ Hasonlóság nyilván az, hogy kristályok válnak ki az oldatokból. Különbség az, hogy a kálium-nitrát oldatból nagyobb tömegű válik ki, mint a nátrium-klorid oldatból, mivel eltérő az oldhatóságuk a kétféle hőmérsékleten.

3/ a foszforpentoxid alkalmas, mert nem lép kémiai reakcióba az alkohollal, a nátrium viszont reakcióba lép vele és oldható alkoholát keletkezik.

4/a szén-dioxid az, ami -79°-on szublimál, a kvarc a legmagasabb olvadáspontú a felsorolt anyagok között, a difoszfor pentaoxid meg középen van.

2022. febr. 17. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

1# /1

Nagyon elegáns megoldás.


Másik megoldás pV=(nRT)=m/MRT alapján történhetne.

Némi egyszerűsítgetés után effektíve az 1#/1 megoldáshoz jutunk.


A többivel is egyetértek. 50 év ide vagy oda 1# topon volt.

2022. febr. 17. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!