Egy mértani sorozat első tagja 8. A második és a harmadik tag összege 16. Mennyi lehet a sorozat negyedik tagja? Sehogyan sem boldogulok. Hogyan tovább? Eddig idáig jutottam: a1=8 a2=a1*q=8q A3=a1*q^2=8*q^2


okt. 7. 20:57
 1/6 anonim ***** válasza:
Azt még nem használtad fel, hogy a második és a harmadik tag osszege 16.
okt. 7. 21:10
 2/6 anonim ***** válasza:

8 + 8q + 8q^2 = 24


Másodfokú egyenlet.

okt. 7. 21:52
 3/6 A kérdező kommentje:

Igen, felírtam azt is.


8*q+8*q^2=16


8q^2+8q-16=0


Itt behettesíteni a másodfokú egyenlet megoldóképletébe.


De nekem a gyökjel alatt 528 jön ki, abból meg ha gyököt vonok nem lesz egész szàm

Így itt elakadtam.

okt. 7. 22:09
 4/6 anonim ***** válasza:

8q²+8q-16=0

Egyszerűbb, ha minkét oldalt osztod 8-cal:

q²+q-2=0

q=[−1±√(1+8)]/2=(−1±√9)/2=(−1±3)/2

q1=(−1+3)/2=1

q2=(−1−3)/2=−2

okt. 7. 22:32
 5/6 anonim ***** válasza:

Itt van úgy, ahogy te számoltad, valahol rosszul számoltál, mert a gyökjel alatt 576 van:

8q²+8q-16=0

q=[−8±√(64+512)]/16=(−8±√576)/16=(−8±24)/16

okt. 7. 22:36
 6/6 A kérdező kommentje:

Igen. Ma újraszámoltam. Valóban kijött a gyök alatt az 576. Ki is jött q1-re az 1, q2-re a -2.


Tegnap este már nagyon fáradt voltam.

Nagyon köszönöm a segítséget.


Még folytatom innen tovább a feladatot.

okt. 8. 08:36