Egy egyenlőszárú háromszög szárai az A(3; 6) pontban metszik egymást. A háromszögbe írt kör egyenlete: (x-3)^2+y^2=9. Határozd meg a hiányzó csúcsok koordinátáit. Mi a megoldás?

2024. aug. 26. 16:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Ennyi adatból végtelen sok megoldást lehet megadni.


A háromszög szimmetriatengelye átmegyek az A ponton és a kör középpontján, ennek az egyenletét fel tudjuk írni. A kör középpontja (3;0), az is könnyen kiszámolható, hogy az egyenes a kört a (3;-6) pontban metszi.

Most szerencsénk van, mert az egyenes függőleges, ezért első koordinátái megegyeznek a pontjainak. Válasszuk ki a (3;k) pontot az egyenesről, ahol -6<k<6, majd erre a pontra írjuk fel annak az egyenesnek az egyenletét, amelyik merőleges az x=3 egyenletűre. Speciálisan ezt is könnyen meg tudjuk adni; y=k.

Innentől már csak az a kérdés, hogy ez melyik két pontban metszi a kört. Egy k-tól függő megoldáspárt fogunk kapni, ezzel megadva a másik két pontot.

2024. aug. 26. 17:20
 2/5 anonim ***** válasza:
A kör egyenletéből ki tudod olvasni a középpontját és a sugarát. Skiccelj fel egy ábrát az ismert adatokkal, húzd be a beírt kör sugarait az oldalak érintő pontjába és a háromszög szimmetriatengelyét (ami átmegy a kör középpontján), majd nézd meg jól az ábrát és fedezd fel a hasonló háromszögeket, melyek segítéségvel meghatározhatóak a hiányzó csúcsok koordinátái.
2024. aug. 26. 17:22
 3/5 anonim ***** válasza:
1: Nem! Pontosan egy megoldás van.
2024. aug. 26. 18:12
 4/5 anonim ***** válasza:
2024. aug. 26. 18:50
 5/5 anonim ***** válasza:

#3 Azt gondoltam, hogy az A pont rajta van a körön, mert elszámoltam. Abban az esetben viszont úgy lenne, ahogy írtam.


Ebben az esetben a következőképpen számolhatunk;


Ismeretes a


TΔ = r*s


területképlet, ahol r a beírt kör sugara, s pedig az úgynevezett félkerület, vagyis a kerületnek a fele.


Valamint tudjuk a TΔ = a*m/2 képletet is, ebből a kettőből ki tudunk indulni.


A háromszög alapra merőleges magassága 9 egység. Ahogy az ábrán is látható, az alap az y=-3 egyenletű egyenesen helyezkedik el. Legyen az alap egyik végpontjának két koordinátája A( 3-k ; -3 ), a másiké B( 3+k ; -3 ), ezzel elértük azt, hogy ez a két pont a (3;-3) ponttól egyenlő távolságra van, valamint rajta vannak az y=-3 egyenletű egyenesen. Ezzel a felírással az alap hossza 2k lesz, tehát a területet egyszer így tudjuk felírni:


TΔ = 2k*9/2 = 9k.


Most nézzük a másik képletet; a háromszögben keletkezett két, egybevágó derékszögű háromszög, ezekben a befogók hossza k és 9, tehát Pitagorasz tételével az átfogó hosszát is ki tudjuk számolni: gyök(81+k^2). Ezáltal a háromszög három oldalának hossza: gyök(81+k^2) ; gyök(81+k^2) ; 2k, ezek összege 2*gyök(81+k^2)+2k, ez a háromszög kerület, ennek a fele pedig gyök(81+k^2)+k, ami a képletbeli s-nek felel meg.


Így tehát a másik területképlettel ezt kapjuk:


TΔ = 3*(gyök(81+k^2)+k)


Mivel ugyanannak a háromszögnek a területét számoljuk kétféle módon, ezért ezek eredményeire ugyanazt kell kapnunk, tehát egyenlővé tudjuk őket tenni:


9k = 3*(gyök(81+k^2)+k), ez pedig egy viszonylag könnyedén megoldható egyenlet. Először oszthatunk 3-mal:


3k = gyök(81+k^2)+k, kivonunk k-t:


2k = gyök(81+k^2), négyzetre emelünk (azzal a kikötéssel, hogy k≥0):


4k^2 = 81+k^2, kivonunk k^2-et:


3k^2 = 81, osztunk 3-mal:


k^2 = 27, végül gyököt vonunk:


k = ±gyök(27), viszont a negatív megoldás nem megoldása az eredeti egyenletnek, így az egyetlen megoldás: k=gyök(27)


Innentől már nincs más dolgunk, mint k helyére beírni a kapott eredményt az A és B pontokban, ezzel megkapva a háromszög alapjának végpontjait; A( 3-gyök(27) ; -3 ) és B( 3+gyök(27) ; -3 )

2024. aug. 26. 21:10