Hány olyan páros hétjegyű természetes szám létezik, amelynek a számjegyei páronként különböznek és amelynek van 4-gyel osztható számjegye?


aug. 23. 13:25
 1/1 anonim ***** válasza:

Először nézzük meg, hogy hány hétjegyű van:


9*9*8*7*6*5*4 = 554.320


Most nézzük meg azt, hogy ezek közül hány páratlan:


8*8*7*6*5*4*5 = 268.800


Nyilván a párosak számát úgy kapjuk, hogy ezeket kivonjuk egymásból:


554.320 - 268.800 = 285.520


Ezek között nézzük meg azt, hogy hány olyan van, ami nem tartalmaz 4-gyel osztható számjegyet. A 4-gyel oszthatóak: 0,4,8, ezek 3-an vannak. Tehát csak abban az esetben lehet az, hogy a hétjegyű számunk nem tartalmaz 4-gyel osztható számjegyet, hogyha ezek és csak ezek a számjegyek nem kerülnek felhasználásra. Nézzük meg, hogy így hány párosat tudunk összeszámolni; marad tehát így 7-féle számjegy, ezek közül a 2 és a 6 páros számjegyek, tehát ezek mehetnek a végére;


6*5*4*3*2*1*2 = 1.440


Tehát 285.520 - 1.440 = 284.080 darab olyan hétjegyű szám van, amely páros és tartalmaz 4-gyel osztható számjegyet.

aug. 23. 19:51