Határozd meg a (3+³√3)¹⁰ kifejtésében szereplő irracionális tagok számát!?

2024. jún. 3. 11:23
 1/8 krwkco ***** válasza:

Kezd azzal, hogy hányféle 3^a*köbgyök(3)^b létezik, ha a köbgyök(3)-at változatlanul hagyod és "a" meg "b" 0 és 10 közötti egész.

És hány olyan van, ahol "b" 3-mal osztható.

2024. jún. 3. 11:33
 2/8 krwkco ***** válasza:
Vagy hogy még egyszerűbb legyen az első kiszámítása: egy osztályba 11 fiú és 11 lány jár. Hányféleképpen tudnak vegyes párt alkotni?
2024. jún. 3. 11:35
 3/8 krwkco ***** válasza:

"Hányféleképpen tudnak vegyes párt alkotni?"

Pontosabban: ha egy párt kell közülük kiválasztani, akkor hány különböző vegyes pár létezhet?

2024. jún. 3. 11:38
 4/8 A kérdező kommentje:
Nem nagyon értem az elsőt pedig lehet az a megoldás....
2024. jún. 3. 11:44
 5/8 krwkco ***** válasza:
Végezd el a szorzást (3+³√3)^2 esetében, hátha akkor megérted.
2024. jún. 3. 12:52
 6/8 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló jól szólt. A binomiális tétel szerint ugye (a+b)^n=∑_k=0^n a^{n-k}*b^k


Tehát a (3+³√3)¹⁰ binomiális kifejtésében 3^{10-k}*³√3^k alakú tagok fognak szerepelni. Ezek közül pontosan azok lesznek racionálisak, melyekben ³√3^k racionális, azaz pontosan akkor lesz egy tag a kifejtésben racionális, ha k=0,3,6,9. Ez négy racionális tagot jelent, a binomiális kifejtésben pedig 11 tag van, ezért 11-4, amiért 7 irracionális tagunk lesz.

2024. jún. 8. 20:25
 7/8 anonim ***** válasza:
amiért=azaz*, tehát "ezért 11-4, azaz 7 irracionális tagunk lesz"
2024. jún. 8. 20:26
 8/8 krwkco ***** válasza:

Az összes egyesítés után a lehetséges tagok:

racionális*köbgyök(3)

racionális*(köbgyök(3))^2

és racionális.

Azaz 2 irracionális tag a végeredmény.


De ha a binomiális kifejtéshez ragaszkodunk összevonás nélkül, akkor (x+y)^10 kifejtése 11*11=121 tagból áll. Mert x kitevője 0 és 10 közötti. y-é szintén.

Ezek közül, ha y kitevője 1,2,4,5,7,8 vagy 10, akkor a tag irracionális lesz. Így a binomiális kifejtésben összevonás nélkül 77 irracionális tag lesz.

2024. jún. 8. 20:52