Valószínűségszámításban segítség?

Egy érme két oldalára az 1, 2, egy kocka lapjaira pedig az 1, 2, 3, 4, 5. 6 számokat írjuk. Határozzuk meg az érme és a kocka összes olyan cinkelését, hogy azokat egyszerre feldobva a 2..... 8 dobásösszegek mindegyike ugyanolyan valószínűséggel forduljon elő, mint két olyan szabályos tetraéderrel történő dobás setén, amelyek lapjaira az 1. 2. 3, 4 számokat írjuk. (Tetraéderrel való dobás eredményén az alsó lapon lévő számot értjük, cinkelés alatt pedig azt, hogy egy tárgy súlyozását megváltoztathatjuk úgy, hogy ne feltétlenül egyenlő eséllyel essen a különböző oldalakra.)  

2024. jan. 26. 09:26
 1/5 anonim ***** válasza:

Két tetraéderrel dobás valószínűségei:

P2=1/16 (1+1)

P3=2/16 (1+2, 2+1)

P4=3/16 (1+3, 2+2, 3+1)

P5=4/16 (1+4, 2+3, 3+2, 4+1)

P6=3/16 (2+4, 3+3, 4+2)

P7=2/16 (3+4, 4+3)

P8=1/16 (4+4)


Az érme dobás valószínűségei: e1, 1-e1

Kocka dobás valószínűségei: k1, k2, k3, k4, k5, k6


k6=1-k1-k2-k3-k4-k5

1/16=e1*k1

2/16=e1*k2+(1-e1)*k1

3/16=e1*k3+(1-e1)*k2

4/16=e1*k4+(1-e1)*k3

3/16=e1*k5+(1-e1)*k4

2/16=e1*k6+(1-e1)

1/16=(1-e1)*k6


Megoldandó a fenti egyenletrendszer.

2024. jan. 26. 17:07
 2/5 anonim ***** válasza:

Eltoltam

k6=1-k1-k2-k3-k4-k5


1/16=e1*k1


2/16=e1*k2+(1-e1)*k1


3/16=e1*k3+(1-e1)*k2


4/16=e1*k4+(1-e1)*k3


3/16=e1*k5+(1-e1)*k4


2/16=e1*k6+(1-e1)*k5


1/16=(1-e1)*k6

2024. jan. 26. 17:17
 3/5 anonim ***** válasza:

Itt a GeoGebra CAS megoldja az egyenletrendszert:

[link]

2024. jan. 26. 17:48
 4/5 A kérdező kommentje:
Huu, köszi szépen, így valamennyire már értem is.
2024. jan. 27. 20:44
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem vagy nagyon sportszerű ember. (B.5364.)
2024. jan. 28. 13:49