Egy érme két oldalára az 1, 2, egy kocka lapjaira pedig az 1, 2, 3, 4, 5. 6 számokat írjuk. Határozzuk meg az érme és a kocka összes olyan cinkelését, hogy azokat egyszerre feldobva a 2..... 8 dobásösszegek mindegyike ugyanolyan valószínűséggel forduljon elő, mint két olyan szabályos tetraéderrel történő dobás setén, amelyek lapjaira az 1. 2. 3, 4 számokat írjuk. (Tetraéderrel való dobás eredményén az alsó lapon lévő számot értjük, cinkelés alatt pedig azt, hogy egy tárgy súlyozását megváltoztathatjuk úgy, hogy ne feltétlenül egyenlő eséllyel essen a különböző oldalakra.) 2024. jan. 26. 09:26
1/5 anonim válasza:
Két tetraéderrel dobás valószínűségei:
P2=1/16 (1+1)
P3=2/16 (1+2, 2+1)
P4=3/16 (1+3, 2+2, 3+1)
P5=4/16 (1+4, 2+3, 3+2, 4+1)
P6=3/16 (2+4, 3+3, 4+2)
P7=2/16 (3+4, 4+3)
P8=1/16 (4+4)
Az érme dobás valószínűségei: e1, 1-e1
Kocka dobás valószínűségei: k1, k2, k3, k4, k5, k6
k6=1-k1-k2-k3-k4-k5
1/16=e1*k1
2/16=e1*k2+(1-e1)*k1
3/16=e1*k3+(1-e1)*k2
4/16=e1*k4+(1-e1)*k3
3/16=e1*k5+(1-e1)*k4
2/16=e1*k6+(1-e1)
1/16=(1-e1)*k6
Megoldandó a fenti egyenletrendszer.
2/5 anonim válasza:
Eltoltam
k6=1-k1-k2-k3-k4-k5
1/16=e1*k1
2/16=e1*k2+(1-e1)*k1
3/16=e1*k3+(1-e1)*k2
4/16=e1*k4+(1-e1)*k3
3/16=e1*k5+(1-e1)*k4
2/16=e1*k6+(1-e1)*k5
1/16=(1-e1)*k6
3/5 anonim válasza:
Itt a GeoGebra CAS megoldja az egyenletrendszert:
4/5 A kérdező kommentje:
Huu, köszi szépen, így valamennyire már értem is.
2024. jan. 27. 20:44
5/5 anonim válasza:
Nem vagy nagyon sportszerű ember. (B.5364.)