Algebrai problémában légyszi segítetétek?

Legfeljebb hány különböző egész számot lehet megadni úgy, hogy közülük bármely kettő összege kettőhatvány (a 2-nek nemnegatív egész kitevős hatványa) legyen?

2024. jan. 25. 21:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Arra jutottam, hogy maximum hármat, négynél már ellentmondásba ütközik az ember. Baromi késő van, ha feltámadok, akkor leírom, miért.
2024. jan. 26. 01:37
 2/3 anonim ***** válasza:

Legyen az elsőnek kiválasztott egész számunk x, ekkor a másik szám mindenképp 2^n-x alakú kell, hogy legyen. Legyen a harmadik számunk y, ekkor x+y és 2^n-x+y is kettőhatvány kell, hogy legyen;


x+y = 2^s

2^n-x+y = 2^t


Adjuk össze a két egyenletet:


2^n + 2y = 2^s + 2^t, ezt y-ra rendezzük:

y = 2^(s-1) + 2^(t-1) - 2^(n-1)


Ugyanezt megcsinálhatjuk x-re is;


x = 2^(s-1) - 2^(t-1) + 2^(n-1)


Ezzel sikerült megadnunk olyan esetet, amikor három szám közül bármelyik kettő összege kettőhatvány.


Ugyanezt a gondolatmenetet lehet folytatni.

2024. jan. 26. 01:49
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi a segítséget!!
2024. jan. 26. 08:27