Mennyi az (xyz) háromjegyű ̅természetes szám, ha x/1,6 = y/z ?

2024. jan. 18. 22:26
 1/2 anonim ***** válasza:
158
2024. jan. 19. 00:22
 2/2 anonim ***** válasza:

Van más megoldás is;


Bővítsük a bal oldali törtet 5-tel, ekkor ezt kapjuk:


5*x / 8 = y / z


A bal oldalon lévő számok nem egyszerűsíthetőek.


Ha x=1, akkor ezt kapjuk:


5/8 = y/z, ebből y=5 és z=8 megoldás jó, más megoldás nincs, mivel az 5-nek (önmagát leszámítva) minden pozitív egész számú többszöröse legalább 10.


Ha x=2, akkor egyszerűsítés után:


5/4 = y/z, ennek is egyedüli megoldása az y=5 és z=4.


Ha x=3, akkor


15/8 = y/z, ennek viszont nincs olyan megoldása, amelyben y és z is egyjegyű egészek lennének.


Nem nehéz rájönni, hogy x értéke csak olyan lehet, amilyennel a bal oldali tört egyszerűsíthető, tehát ami x értékére szóba jöhet még, az az x=4, az x=6 és x=8.


Ha x=4, akkor egyszerűsítés után 5/2 = y/z, amire y=5 és z=2.


Ha x=6, akkor 15/4 = y/z, erre nincs megfelelő megoldás.


Ha x=8, akkor 5=y/z, amire az egyedüli megoldás az y=5 és z=1.


Más megoldás nincs.

2024. jan. 19. 02:09