A kamion 75 km/h-ról 110 km/h-ra gyorsít 5 másodperc alatt.

Mekkora a gyorsulás,és a gyorsulás alatt megtett út?

a gyorsulás 1,944 m/s^2 ,ezt tértem.

De a tanárnak valahogy 24 m jött ki megtett útnak,nekem pedig 225,65 m. Akkor most hogy van jól? Azért sem értem,mert a tanár km/h^2 -tel számolt,nem pedig m/s^2-tel...


2010. okt. 21. 18:57
 1/9 anonim ***** válasza:
nekem 121,5 jött ki:D
2010. okt. 21. 20:05
 2/9 A kérdező kommentje:

na akkor inkább leírom:

s=v0*t+1/2a*t^2

s=20,83m/s*5s+ 0,972m/s^2*25s=128,45m


...na most megint más jött kiXD

2010. okt. 21. 20:16
 3/9 anonim ***** válasza:

a*t^2 per2 + V0*t=

1,944444446*25 per2 +20,83333333*5= 24,30555558+104,1666667= 128,4722222m


nekem ennyi =)

2010. okt. 21. 20:21
 4/9 anonim ***** válasza:
68%

Adott

v0 = 75 km/h

v1 = 110 km/h

t = 5 sec

a = ?

s = ?


A lényeg: teljesen mindegy, milyen mértékegység rendszert választasz, az eredmény nem változik.


Az út - s[km]

az idő - t[h]

alapegységek esetén

a sebesség - v[km/h]

a gyorsulás - a[km/h²]

egységben adódik.


Hogy nézne ki a megoldás ebben a rendszerben?

v0 = 75 km/h

v1 = 110 km/h

t = 5 sec = 5/3600 [h]

A gyorsulás

a = Δv/Δt = (v1 - v0)/Δt = [(110 - 75)/5]*3600

a = 25200 [km/h²]

============

Az út

s = (a/2)*t² = (25200/2)*(5/3660)²

s ≈ 0,024305... [km]

===============


A szokásos - s[m] - t[s] - v[m/s] - a[m/s²] - rendszerben

v0 = 75 km/h = 75/3,6 [m/s]

v1 = 110 km/h = 110/3,6 [m/s]

t = 5 sec = 5 [s]

A gyorsulás

a = Δv/Δt = [(110 - 75)/3,6]/5

a = 35/18

a = 1,94... [m/s²]

=============

Az út

s = (a/2)*t² = [(35/18)/2]*25 = (35/36)*25 = 875/36

s = 24,305... [m]

============


Nem tudom, hogyan jött ki neked a 225,65 m, talán rájössz, hol tévedtél.


DeeDee

***********

2010. okt. 21. 21:15
 5/9 A kérdező kommentje:
és a v0*t hozzáadása nem kell? hiszen,nem 0 volt a kezdősebesség. akkor (a/2)*t^2 az összefüggés, ha v0=0
2010. okt. 22. 17:51
 6/9 anonim ***** válasza:
Tudsz bármit a 75 km/h elérése előtti állapotról? Az égvilágon semmit! Nem véletlenül az a kérdés, hogy mekkora a GYORSULÁS ALATT megtett út. A megadott adatokból csak ez számítható ki.
2010. okt. 23. 03:25
 7/9 A kérdező kommentje:

akkor mire jó egyáltalán a v0*t? ha valami 0-ról gyorsít 35 km/h-ra,5 s alatt akkor:

v0=0km/h

v1=35km/h=9,72 m/s

t=5s

s=?

a=?


a=9,72m/s/5s

a=1,944 m/s^2


s=1/2a*t^2=0,972m/s^2*25

s=24,3 m


akkor a 0-ról gyorsuló,és a 75 km/h-ról gyorsuló test által megtett út is ugyanakkora lenne?

2010. okt. 23. 10:48
 8/9 anonim ***** válasza:

Jó nagy tévedések voltak itt, hát leírom a helyes megoldást:

v1=75km/h=20,83m/sec

v2=110km/h

dt=5sec.


a=dv/dt=1,94 m/sec^2

-------------

-------------


s=v1*dt+(a/2)*dt^2=20,83*5+(1,944/2)*25

s=128,45m

--------------

--------------

Igenis, hogy kell a v1*dt szorzó. A kezdősebesség nem 0!

2010. okt. 24. 18:47
 9/9 anonim ***** válasza:

Az a jó, amit leírtál az első kommentedben: 128,45 m és pontosan úgy, ahogy kiszámoltad.

Egyébként a józan paraszti megközelítésből is kijön: v(átl) = (v0+v)/2 = (75+110)/2 = 92,5 km/h, mert egyenletesen gyorsul.

v(átl) = 92,5 km/h=25,69 m/s

t = 5 s

s = v(átl)*t = 128,45 m

2010. okt. 24. 21:37