Fizikában segítenél?
A kamion 75 km/h-ról 110 km/h-ra gyorsít 5 másodperc alatt.
Mekkora a gyorsulás,és a gyorsulás alatt megtett út?
a gyorsulás 1,944 m/s^2 ,ezt tértem.
De a tanárnak valahogy 24 m jött ki megtett útnak,nekem pedig 225,65 m. Akkor most hogy van jól? Azért sem értem,mert a tanár km/h^2 -tel számolt,nem pedig m/s^2-tel...
na akkor inkább leírom:
s=v0*t+1/2a*t^2
s=20,83m/s*5s+ 0,972m/s^2*25s=128,45m
...na most megint más jött kiXD





a*t^2 per2 + V0*t=
1,944444446*25 per2 +20,83333333*5= 24,30555558+104,1666667= 128,4722222m
nekem ennyi =)





Adott
v0 = 75 km/h
v1 = 110 km/h
t = 5 sec
a = ?
s = ?
A lényeg: teljesen mindegy, milyen mértékegység rendszert választasz, az eredmény nem változik.
Az út - s[km]
az idő - t[h]
alapegységek esetén
a sebesség - v[km/h]
a gyorsulás - a[km/h²]
egységben adódik.
Hogy nézne ki a megoldás ebben a rendszerben?
v0 = 75 km/h
v1 = 110 km/h
t = 5 sec = 5/3600 [h]
A gyorsulás
a = Δv/Δt = (v1 - v0)/Δt = [(110 - 75)/5]*3600
a = 25200 [km/h²]
============
Az út
s = (a/2)*t² = (25200/2)*(5/3660)²
s ≈ 0,024305... [km]
===============
A szokásos - s[m] - t[s] - v[m/s] - a[m/s²] - rendszerben
v0 = 75 km/h = 75/3,6 [m/s]
v1 = 110 km/h = 110/3,6 [m/s]
t = 5 sec = 5 [s]
A gyorsulás
a = Δv/Δt = [(110 - 75)/3,6]/5
a = 35/18
a = 1,94... [m/s²]
=============
Az út
s = (a/2)*t² = [(35/18)/2]*25 = (35/36)*25 = 875/36
s = 24,305... [m]
============
Nem tudom, hogyan jött ki neked a 225,65 m, talán rájössz, hol tévedtél.
DeeDee
***********





akkor mire jó egyáltalán a v0*t? ha valami 0-ról gyorsít 35 km/h-ra,5 s alatt akkor:
v0=0km/h
v1=35km/h=9,72 m/s
t=5s
s=?
a=?
a=9,72m/s/5s
a=1,944 m/s^2
s=1/2a*t^2=0,972m/s^2*25
s=24,3 m
akkor a 0-ról gyorsuló,és a 75 km/h-ról gyorsuló test által megtett út is ugyanakkora lenne?





Jó nagy tévedések voltak itt, hát leírom a helyes megoldást:
v1=75km/h=20,83m/sec
v2=110km/h
dt=5sec.
a=dv/dt=1,94 m/sec^2
-------------
-------------
s=v1*dt+(a/2)*dt^2=20,83*5+(1,944/2)*25
s=128,45m
--------------
--------------
Igenis, hogy kell a v1*dt szorzó. A kezdősebesség nem 0!





Az a jó, amit leírtál az első kommentedben: 128,45 m és pontosan úgy, ahogy kiszámoltad.
Egyébként a józan paraszti megközelítésből is kijön: v(átl) = (v0+v)/2 = (75+110)/2 = 92,5 km/h, mert egyenletesen gyorsul.
v(átl) = 92,5 km/h=25,69 m/s
t = 5 s
s = v(átl)*t = 128,45 m
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!