Hogy kell megoldani ezeket a valószínűség feladatokat?


1, Hazánkban a népesség 4%-a cukorbeteg. Egy nem teljesen pontos teszt szolgál a betegség felismerésére. A teszt a cukorbetegek 95%-ánál ad pozitív jelzést de ugyanakkor az egészségesek (nem cukorbetegek) 2%-ánál is pozitív jelzést ad.

a, Mennyi a valószínűsége, hogy a teszt pozitív jelzést ad?

b, Mennyi a valószínűsége, hogy a teszt pozitív, de a személy egészséges?


2, Az I. érme feldobásakor 0,4 valószínűséggel kapunk fejet, míg a II. érme feldobásakor ugyanez a valószínűség 0,7. A két érme közül egyet véletlenszerűen kiválasztunk, és feldobunk.

Feltéve, hogy fejet dobunk, mi a valószínűsége, hogy az I. érmével tettük ezt?


3, Egy dobozban 5 fehér és 2 piros golyó van. Előbb két golyót húzunk a dobozból visszatevés nélkül, majd egy harmadikat. Ha harmadiknak pirosat húzunk, akkor mi a valószínűsége, hogy az első két húzás mindegyike fehér volt?



2023. dec. 3. 13:05
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Tipikusan Bayes-tételes feladat, de megoldható anélkül is; a jobb érthetőség kedvéért vegyünk 10000 embert, és teszteljük le őket. Ekkor a feladatkiírás szerint:


-400 ember cukorbeteg, köztük 380 embernél ki is jelzi a cukorbetegséget, 20-nál nem,


-9600 ember nem cukorbeteg, köztük 192 embernél jelez cukorbetegséget a tesz, 9408 embernél pedig nem.


a) Összesen tehát 380+192=572 esetben jelez pozitívan a teszt, így a 10000 teszt miatt 572/10000 = 0,0572 annak a valószínűsége, hogy a teszt eredménye pozitív lesz.


b) Itt az összes eset a pozitív tesztek száma, vagyis 572, a kedvező eset pedig azon nem cukorbeteg személyek száma, akiknél pozitívat mutat a teszt, vagyis 192, így 192/572 = 0,3357 annak a valószínűsége, hogy a pozitív teszt ellenére a tesztelt személy nem cukorbeteg.


Ha ugyanezeket a számításokat általánosan (vagyis n darab emberre) megcsinálod, ugyanezt az eredményt fogod kapni.

2023. dec. 3. 14:26
 2/2 A kérdező kommentje:

A másodiknál nem akkor lenne ez a megoldás amit mondasz, ha azt kérrdeznék, hogy "Ha a teszt pozitív, mennyi a valószínűsége, hogy a személy egészséges?"


Szerintem erre más a megoldás.

2023. dec. 3. 19:37