Ezeket a valószínűség számításos feladatokat hogyan kell megoldani?


1/Egy szabályos dobókockával 3x dobunk, a dobott számokat a dobás sorrendjében egymás mellé írjuk, így egy 3 jegyű számot kapunk.Hány olyan 3 jegyű szám van amely ily módon nem állítható elő?


2/ 10 játékos neve közül 3 kihúzunk.Ezek után felírjuk őket ABC sorrendben.Hány féle végeredmény lehet?


2015. nov. 5. 20:20
 1/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

Ebben nem is nagyon van valószínűségszámítás. Inkább kombinatorika.


1. Az összes háromjegyű szám 9*10*10=900

A kockákkal kidobható számok száma: 6*6*6=216

Innen már csak egy kivonás.


2. Elsőre 10 nevet húzhatunk, másodjára 9-et, aztán 8-at.

10*9*8=720

Mivel ábécé sorrendbe tesszük őket, ezért lényegtelen, hogy milyen sorrendben húztuk ki, ezért osztani kell 3*2*1=6-al.

Vagyis 120 az eredmény.


Képlettel "n alatt a k", ahol n=10, k=3

n! / (k! * (n-k)!) = 10! / (3! * 7!) = 10*9*8/3*2*1

2015. nov. 5. 20:58
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, pedig valószínűség számítás címszó alatt veszünk ilyen feladatokat.
2015. nov. 5. 21:03
 3/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

Hát eléggé összetartozik a kettő. Végül is sok valószínűségszámítás feladathoz kell a kombinatorika.

De ebben nem volt olyan kérdés. Na mindegy.. :)

2015. nov. 5. 21:13
 4/4 A kérdező kommentje:
:)
2015. nov. 5. 21:26