Hogy kell ezeket a valószínűséges feladatokat megoldani?


1, Érmével dobunk egymás után. Mi a valószínűsége, hogy a 4. fej a 10. dobásra jön ki?


2, Két dobókockával dobunk, mennyi a valószínűsége, hogy a dobott számok összege 7, feltéve, hogy a dobott számok összege páratlan?


3, Az 52 lapos francia kártyából húzunk egy lapot. Független-e az ász húzása a kör húzásától?


4, Két dobozból az elsőben 3 piros és 4 fekete, a másodikban 4 piros és 5 fekete golyó van. Az első dobozból átteszünk egy golyót a másodikba, majd a másodikból választunk ki egy golyót. Mennyi a valószínűsége, hogy mindkét alkalommal pirosat húzunk?



2023. nov. 26. 22:54
 1/2 anonim ***** válasza:
0%
Valószínűleg valószínűtlen minden felvázolt kérdés, de teljesen egyik sem lehetetlen.
2023. nov. 26. 23:21
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

1. Elég csak az első 10 dobást néznünk.

Összes eset: 2^10

Kedvező eset: az első 9 dobásra kell nekünk pontosan 3 darab fej, ez (9 alatt a 3)-féleképpen jöhet ki. A 10. dobásra így már csak fej jöhet, erre 1 lehetőségünk van, így (9 alatt a 3)*1 = 84 lehetőségünk van arra, hogy a 4. fej a 10. dobásra jöjjön.

A valószínűség a kettő hányadosa.


2. Ezt lehet feltételes valószínűséggel is számolni, de mivel nincs sok eset, lehet manuálisan is csinálni; írjuk össze az összes lehetséges dobást úgy, hogy számít a számok sorrendje:


11 12 13 14 15 16

21 22 23 24 25 26

31 32 33 34 35 36

41 42 43 44 45 46

51 52 53 54 55 56

61 62 63 64 65 66


Most ezekből szedjük ki csak azokat, amelyekben az összeg páratlan:


12 14 16

21 23 25

32 34 36

41 43 45

52 54 56

61 63 65


Tehát az összes eset most 18. Az összes eset egyébként könnyedén számolható lenne; ahogy láthatod, minden számnak pontosan 3 "párja" van. "Pár" alatt ez esetben azt értem, hogy páratlan számmá egészíti ki. Ennek megfelelően, az első helyre 6-félét dobhatunk, a másodikra már csak 3-at, így 6*3=18 olyan eset van, amikor a számok összege páratlan.


Kedvező eset: ha már leírtuk az összes elemi eseményt, ki is lehet belőle szedni, de egyébként 6.


A valószínűség így 6/18 = 1/3.


3. Független események valószínűségéről akkor beszélhetünk definíció szerint, hogyha a két esemény egy időben bekövetkezésének valószínűsége megegyezik a valószínűségeik szorzatával. Annak a valószínűsége, hogy ászt ÉS kört húzunk, 1/52. A két esemény valószínűsége külön-külön 4/52=1/13 és 13/52=1/4, ezek szorzata pont 1/52, tehát függetlenek.


4. Összes eset: az első dobozból 7-féleképpen választhatunk, a másodikból (áttevés után) 8-féleképpen, összesen tehát 7*8=56-féle eseményt tudunk megszámolni. Mivel ilyen kevés van, ezek akár manuálisan is összeszedhetőek.


Kedvező eset: Az első dobozból 3-féleképpen tudunk piros golyót választani, majd áttéve a másik dobozba ott már 5-féleképpen tudunk szintén pirosat, tehát 3*5=15 olyan eset van, amikor mindkétszer pirosat húzunk.


A valószínűség: 15/56.

2023. nov. 26. 23:50