Ezeket a valószínűségszámítás/kombinatorika feladatokat, hogy kell megoldani?


Kicsivel többet mint 2 hetet hiányoztam ezalatt az adott témakört vettük.Kaptam pár feladatot gyakorolni ,de nem igen értem őket.


1/ 10 barát leül egy padra.Mennyi a valószínűsége, hogy Béla a pad valamelyik szélén ül?És hogy Kati mellé ül?


2/Hófehérke a 7 törpénél van, de Hapci influenzás, Morgó pedig bárányhimlős.Hófehérke 1 pohárból ivott, 1 tányérból evett, 1 széken ült, 1 ágyban feküdt.Mennyi a valószínűsége, hogy beteg törpe holmiját használta, ha minden eszközt más törpétől vett el?És ha tetszőleges módon használta a törpék tárgyait?


3/A fiúk magyar kártyával játszanak (32 lap, 8 piros, zöld, tök, makk színekkel)Mindenki 6 lapot kap.Mennyi a valószínűsége, hogy Gergőnél nincs piros lap?Vagy hogy nála van mind a 4 ász?


4/ Őzbakra és gyerekére várakozik egy fényképész a tisztáson

A esemény:először a bak jön P(A)=40%

B :először a gyereke jön P(B)=60%

C :a bak észreveszi a fényképészt P(C)=20%

D :a gyereke veszi észre a fényképészt P(D)=80%


Mennyi a valószínűsége, hogy a bak először jön ki és nem veszi észre a fotóst?Vagy mennyi az esélye, hogy a gyereke jön ki először és észreveszi a fotóst?


5/Feldobunk egy érmét 10 alkalommal.Mennyi a valószínűsége, hogy minden alkalommal fej lesz?5 fej és 5 írás lesz ebben a sorrendben?5 fej és 5 írás lesz tetszőleges sorrendben?


2015. nov. 30. 17:03
 1/5 Bugya Péter ***** válasza:

1. Összes lehetőség: 10!

Kedvező esetek száma: a Béla leül az egyik végén, akkor a többiek 9!-féleképpen tudnak leülni. Ugyanez a helyzet, hogyha Béla a pad végére ül, tehát 2*9!-féleképpen ülhet a pad valamelyik végére.

Valószínűség: 2*9!/10!=2/10=1/5=0,2=20%


A második kérdéshez "ragasszuk össze" Katit és Bélát, ekkor őket gyakorlatilag egynek tekinthetjük, ekkor 9!-féleképpen ülhetnek le a gyerekek a padra. De az sem mindegy, hogy Béla Kati balján vagy jobbján ül, tehát 2-féleképpen tudtuk őket összeragasztani, vagyis 2*9!-féleképpen ülhet le egymás mellé Kati és Béla. Ennek a valószínűsége szintén 20%.

2015. dec. 1. 09:18
 2/5 Bugya Péter ***** válasza:

2. Egyszerűbb annak kiszámolni, hogy hány esetben nincs megfertőzve a tárgy:


Összes eset: ez ugyanúgy megy, mint szokott; az első tárgyat 7 törpe használhatta, aztán 6, 5, stb, így 7*6*5*4=840-féleképpen érintkezhettek a tárgyakkal a törpék.

Kedvező eset: egészséges törpéknél voltak a tárgyak, ez 5*4*3*2=120-féleképpen eshetett meg. Ez azt jelenti, hogy 840-120=720 esetben fertőzött a tárgy, így annak a valószínűsége, hogy ilyet használt, 720/840=6/7=~0,8571=85,71%.


Ha ezek közül 1;2;3;4 tárgyat használt, akkor végig kell számolni esetszétbontással, hogy azoktól a tárgyaktól mekkora valószínűséggel kapott el bármit is, és esetenként kiszámolni a valószínűséget

2015. dec. 1. 09:19
 3/5 Bugya Péter ***** válasza:

3. Összes eset: 32*31*30*29*28*27=652458240

Kedvező eset: ha Gergő nem kap pirosat, akkor a maradék 24 lapból kaphat hatot: 24*23*22*21*20*19=96909120

Valószínűség a kettő hányadosa: ~0,14853=14,853%.

Ha mind a négy ászt megkapja, akkor a maradék 28 lapból kell még kettőt kapnia: 28*27=756, tehát ennek a valószínűsége: ~0,0000011587=0,00011587%.

2015. dec. 1. 09:19
 4/5 Bugya Péter ***** válasza:

4. Ennél azt kell tudni, hogy valaminek a bekövetkezésének és nem bekövetkezésének esélye a biztos eseményt adja ki, tehát ezek összege 100% (vagy az egyik, vagy a másik jönni fog). A feladat olyan szempontból abszolut értelmetlen, hogy a suta nem egyezik meg az őzbak gyerekével, mivel a suta az az ellésképes nőstény (ebből is látszik, hogy a feladat kiötlője nem sűrűn járt nem hogy biológiaórán, még erdőben sem). Ettől eltekintve, ha elfogadjuk, hogy suta=őzbak gyermeke, akkor a C és D állításokra is igaz a fenti, ám itt meg kell tennünk azt a kikötést, hogy valamelyikük biztosan észreveszi, és pontosan az egyikük (máskülönben a kettő összege nem lehetne 100%).


Az ilyen esetekben csak össze kell szorozni a valószínűségeket (érdemes tört vagy tizedestört alakban felírni); az elsőre azt kapjuk, hogy 0,4*0,8=0,32, tehát 32% a valószínűsége, a másodiknak pedig 0,6*0,8=0,48, tehát 48%. Ebből azért látszik, hogy a fotósnak még mindig nagyobb az esélye arra, hogy nem veszik észre, minthogy igen.

2015. dec. 1. 09:19
 5/5 Bugya Péter ***** válasza:

5. Összes eset: 2*2*2*2*2*2*2*2*2*2=1024

Kedvező eset: 1

Valószínűség: 0,0009765625=0,009765625%


A másodiknál szintén 1 a kedvező esetek száma.

A harmadiknál azt kell megnézni, hogy teljesen mindegy, hogy hogyan dobáljuk a pénzt, mindegyik mintának 1/1024 az esélye, hogy kijöjjön, már csak az a kérdés, hogy hányféleképpen lehet ez, ehhez az ismétléses permutáció képletét lehet használni: 10!/(5!*5!)=252, tehát ennek a valószínűsége 252/1024=0,24609375=24,609375.

2015. dec. 1. 09:20