Tibi 3 napos bicikli túrára ment. Az első napon az út 25%át tette meg. A második napon defektet kapott ezért csak az út 1/6 részét tette meg. A harmadik napon tette meg a legtöbbet, 126 km-t.

Hány km-t tett meg összesen a 3 nap alatt?



2023. dec. 2. 12:26
 1/4 krwkco ***** válasza:

Az ilyen feladatot úgy kell megoldani, hogy nevet adsz egy ismeretlennek. Pl. az úthossznak. s.

Utána a feladat állításait egyenletbe foglalod.

Innen már menni fog?

2023. dec. 2. 12:36
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
A teljes megtett utat jelöld például s-sel. Az első napon ennek megtette a 25%-át vagyis s/4-et, a második nap megtette az út 1/6-át vagyis s/6-ot, a harmadik nap pedig 126 km-t. Ezeket összeadva megkapod a teljes megtett utat, s-t. Ennek alapján próbáld meg felírni az egyenletet. Azt megoldod s-re és megkapod a teljes megtett utat.
2023. dec. 2. 13:06
 3/4 anonim ***** válasza:

0,25x + x/6 + 126 = x


x/4 + x/6 + 126 = x


Közös nevezőre hozol és megoldod az egyenletet x-re(8.osztályban tanultad).

2023. dec. 2. 13:56
 4/4 anonim ***** válasza:

"Az ilyen feladatot úgy kell megoldani, hogy nevet adsz egy ismeretlennek."


Hát, nem éppen... Inkább úgy mondanám, hogy úgy is lehet.


Ha ez egy 6. osztályos feladat, akkor egyenletként nem fogja tudni megoldani, mert még egyenletmegoldást nem tanultak.


Ha ez valóban egy 6. osztályos feladat, akkor az elvárt megoldás így néz ki:


Mivel a teljes út 25%-át és 1/6-át ismerjük, ezért ezeket össze lehet adni; 25%=1/4, így 1/4 + 1/6 = 3/12 + 2/12 = 5/12, tehát az első két napon a túraútvonal 5/12 részét tette meg, ami azt jelenti, hogy a harmadik napra a 7/12 része maradt (a 7/12 egészíti ki 1 egészre), ennek meg kell egyeznie a 126 km-rel. Ha a 7/12 rész 126 km-t ér, akkor az 1/12 rész 126:7=18 km-t, így a 12/12 rész (ami 1 egész) a 12*18=216 km-t éri. Tehát a teljes túraútvonal 216 km volt, és ezt vissza lehet ellenőrizni, hogy valóban minden kijön-e;


-A 216 km 25%-a, vagyis 1/4-e 216*(1/4) = 54 km,

-A 216 km 1/6-a 216*(1/6) = 36 km

-A harmadik útszakasz adott volt, 126 km.


Ezek összege 54+36+126=216, amit kapnunk is kellett.

2023. dec. 2. 14:00