Egy gyöktelenítéses feladat megoldásában szeretnék segítséget kérni: 1/(gyök x - gyök y - gyök z)=? Köszönöm előre is!!


#matematika #gyöktelenítés #gyök a nevezőben #négyzetgyök feladat #több tagú gyök nevezőben
2023. szept. 24. 14:49
 1/8 anonim ***** válasza:
Inkább írd le az egész feladatot.
2023. szept. 24. 14:50
 2/8 anonim ***** válasza:

Itt a gyökjel jele ez lesz: \\ hogy érthető legyen.Tehát \x\=gyökx

és hatvány jele pedig ^ tehát x^2= x négyzet

() csaka zért használok hogy érthető legyen

A feladat elvileg:

1/(\x\-\y\-\z\)=? (gyöktelenítés a cél) a négyzet gyök az olyan mintha egy számot az 1/2-ikree emelnél tehát pl: \x\=X^(1/2)

Átírva:

1/(x^(1/2)-y^(1/2)-z^(1/2))

Az 1/ valami az szintén hatványként átalakítható pl: 1/x=x^(-1)

Tehát

x^(-1/2)-y^(-1/2)-z^(-1/2) -> hatvány azonosság miatt mert x^-1és^1/2-en=x a -1*1/2eddikken

2023. szept. 24. 15:04
 3/8 anonim ***** válasza:

#2, szép próbálkozás, csak úgy rossz, ahogy van.


Kérdező: ha csak 1/(gyök(x)-gyök(y)) lenne, azt tudnád gyökteleníteni?

2023. szept. 24. 15:07
 4/8 A kérdező kommentje:

3. válaszolónak: Igen, ha csak annyi lenne, meg tudnám oldani. A három gyökből csoportosítással az a2-b2 azonosság használatával ki tudom lőni az egyik gyököt.

Ez jön ki: (gyök x-gyök y + gyök z)/( x-y-z)- 2gyök xy

A következő lépésben nagyon bonyolulttá válik.

Azért gondoltam, hátha valami egyszerűbb megoldása van.

2023. szept. 24. 17:43
 5/8 A kérdező kommentje:
2. válaszolónak: Köszönöm, hogy segíteni próbáltál, de attól félek, a kivonás miatt nem lehet így megoldani a feladatot. Pedig milyen klassz lenne! :-)
2023. szept. 24. 17:53
 6/8 anonim ***** válasza:

Elírtad a nevezőben az előjeleket. Helyesen:


(x-y+z) + 2gyök(xy)


De innen nem bonyolult, csak ugyanazt az azonosságot kell használnod még egyszer, és a nevezőben (x-y+z)^2 - 4xy lesz. A zárójelet nem is muszáj kibontanod.

2023. szept. 24. 18:32
 7/8 A kérdező kommentje:
#6: Köszönöm, elnézést, igen véletlenül elírtam. Hát, ha nem bontom ki a zárójelet, akkor nem annyira bonyolult. Csak megpróbáltam kibontani, hátha összevonásokkal azért valami egyszerűbb alakot lehet kihozni. Egy dolgozatban volt a példa, de a gyerek nem boldogult vele, és mi is napok óta küzdünk a feladattal. Köszi a segítséget! :-)
2023. szept. 24. 18:44
 8/8 A kérdező kommentje:

#6: Nekem egyébként kicsit más előjelek jöttek ki. :-)) Nálam így néz ki a végeredmény:

a számlálóban: (√x-√y+√z)((x+y-z)+2√xy))

a nevezőben: (x+y-z)^2-4xy

Köszi még egyszer!

2023. szept. 24. 19:20