Kemia hazi feladat, megoldottam a feladatot, de vajon jol? Ki segit nekem?

800 g 40 tomeg %-os kalium-klorid oldathoz 49 tomeg %-os kensav oldatot ontunk. a) Ird le a lejatszodo kemiai folyamatot! b) Szamitsd ki milyen mennyisegu kensavoldatra van szukseg a reakcioban? c) Mennyi a keletkezett sooldat koncetracioja? 2KCl+ H2SO4= 2HCl+ K2SO4 KCl molaris (molekulatomege)= 74,5 g=1 mol H2SO4 pedig= 98 g =1 mol tovabba a kensavoldat mennyiseget keri azt a harmasszabaly szerint szamoltam meg peedig ugy hogy a KCl fole irtam a 74,5 g es ala a 800 g-0t a H2SO4 ala x-et (azismeretlen) es fole a 98 g ot......majd az x-et igy fejeztem ki: x= 800 x(szorozva) 98/ 74,5x 2 = 526, 17 g H2O4 tovabba sooldat szazalekos koncetraciojat keri amit ugy szamoltam ki hogy : mo= 80g c%= 40% es keri az mf=? mf x c% / 100= 40x 800/100 =320 % ha van valami hiba javitsatok ki...elore is koszonom
2010. okt. 12. 15:25
 1/3 anonim ***** válasza:

A számítás sajnos úgy rossz, ahogy van.

Először is ki kéne számolni, hogy a KCl oldatban pontosan mennyi KCl van, majd a reakcióegyenlet alapján kiszámolni, hogy ez mennyi H2SO4-gyel reagál, és mennyi adott koncentrációjú oldatban van benne ez a mennyiség.

Ha a koncentrációra 100% fölötti eredmény jön ki, akkor már csak a józan ész alapján is sejteni kéne, hogy valami nem stimmel...

2010. okt. 12. 16:06
 2/3 anonim ***** válasza:

na nekem a hármas szabály magas, pláne, hogy nem úgy írtad le, hogy egyből lehessen érteni...:D


Amit észrevettem viszont, hogy a hígítást nem vetted figyelembe! Ezek nem 100%-os oldatok!


Az egyenlet jó.


Legegyszerűbb, ha a moláris mennyiséget számolod ki.

Ui a rendezett egyenlet alapján látható, hogy egy mol KCl fél mol kénsavval reagál.


KCl oldat adatai

m=800g

m/m%=40%, vagyis az oldott anyag (a Kcl, ami ténylegesen részt vesz a reakcióban) mennyisége: 800/100*40= 320g

M=74,5 g/mol

n=m/M=320/74,5= 4,2953 mol


mivel egy mol KCl feleannyi mol H2So4-gyel reagál, így a tiszta H2So4 mennyisége: 4,2953/2= 2,1477 mol


m (tiszta kénsav)= n*M=2,1477*98= 210,4746 g


A kénsav-oldat 49 tömeg százalékos.

azaz


x/100*49=210,4746 g

ahol x az oldat teljes mennyisége grammban.

x=429,5400g


Az utolsó kérdés a K2So4 oldatra irányul. mivel a feladatban tömegszázalékban adták meg a kifejezéseket, a koncentrációt itt is úgy adjuk meg.

Az oldat tömege: 800g+429,54g=1229,54 g

keressük a só mennyiségét.


M= 174,26 g/mol

m=?


z egyenlet alapján egy mol kcl reagál fél mol kénsavval és keletkezik egy mol sósav, valamint fél mol só.


Azaz a kénsav és a só anyagmennyisége teljesen ugyanaz:

n=2,1477 mol

m=n*M=2,1477*174,26=374,2582 g


A só-oldat koncentrációja:


374,2582/1229,54*100= 30,44 tömeg%

2010. okt. 12. 16:14
 3/3 A kérdező kommentje:
halasan koszonom a valaszokat....okulni fogok a hibaimbol
2010. okt. 12. 17:03