Kaphatok segítséget ebben?

Két R sugarú gömb középpontjának távolsága R. Mekkora a metszetük felszíne?

2023. jún. 4. 13:24
 1/8 anonim ***** válasza:

A két gömb által határolt test két gömbsüvegből összerakható.

A gömbsüveg „palástjának” területe 2*R*pi*m, ahol az R a gömb sugara, az m pedig a gömbsüveg magassága, vagyis a gömbsüveg alapkörének és „tetejének” távolsága.


Ha vesszük a két gömb síkmetszetét, akkor két egymást metsző kört kapunk, melyek sugarainak hossza R, középpontjaik távolsága szintén R. Ezért a középpontok és a metszéspontok szabályos háromszögeket határoznak meg. A metszéspontok által meghatározott szakasz felezi a középpontok távolságát, vagyis így R/2 hosszú szakaszokat kapunk, így ezek lesznek az eredeti ábrában a gömbsüvegek magasságai, így pedig már minden adat adott, hogy meghatározzuk a test felszínét (R függvényében).

2023. jún. 4. 16:14
 2/8 anonim ***** válasza:

[link]


A=4*Pi*R*R/2=2*Pi*R^2


(Két olyan gömbszelet palástjának a felszíne, melyek magassága a gömb sugara.)

2023. jún. 4. 16:15
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha két R sugarú gömb középpontja egymástól R távolságra van, akkor a két gömb érintkezik egymással, és a közös metszetük egy kört alkot.


A két gömb közötti távolság a középpontok távolságának és a sugárok összegének a különbsége, vagyis:

2R - R = R


Ez azt jelenti, hogy a közös metszet körének sugara R.


A kör területét meghatározhatjuk a következő képlet segítségével:

A = πr^2


Itt r a kör sugara. Tehát a két R sugarú gömb középpontjának távolsága R esetén a metszetük felszíne:


A = πR^2


Tehát a metszetük felszíne πR^2 egység.

2023. jún. 4. 17:33
 4/8 anonim ***** válasza:
#3, akkor ugyanezen logika mentén két kör metszete egy szakasz, igaz?
2023. jún. 4. 18:08
 5/8 anonim ***** válasza:

Igen, két kör metszete lehet egyenes szakasz is. Ha két kör van, és a két kör között van egy közös metszéspont, akkor a metszetük egyenes szakaszt alkot.


A két kör metszete azokat a pontokat jelenti, ahol a két kör vonalai metszik egymást. Ez a metszéspont lehet egyetlen pont, ha a két kör egymást érinti, vagy két pont, ha a két kör keresztezi egymást.


Ha viszont a két kör nem metszi egymást, vagy csak érintik egymást, akkor a metszet üres, és nem alkot szakaszt vagy pontokat.

2023. jún. 4. 18:12
 6/8 anonim ***** válasza:
50%
#5, szerintem gondold át újra, mert orbitális marhaságokat írsz...
2023. jún. 4. 18:50
 7/8 anonim ***** válasza:
Csak a kérdező ne higgye el, hogy két gömb metszete lehet körlap!
2023. jún. 5. 05:50
 8/8 anonim ***** válasza:

#6-ot lepontoztátok, de igaza van.


Két körvonal metszete lehet üreshalmaz, egyelemű ponthalmaz, kételemű ponthalmaz.

Két körlap metszete lehet körlap, két körszelet uniója, egyelemű ponthalmaz, üreshalmaz.


De szakasz nem.

2023. jún. 5. 07:38