Fizikások, kaphatok egy kis segítséget?
1,62 abszolút törésmutatójú ún. flintüvegből lészült 20 mm vastagságú lemezre 38 fokos beesési szögben fénysugár esik. Mennyi idő alatt halad egy olyan fénysugár ezen a lemezen, ami merőlegesen esik rá?
Az a) kérdés kérdezte a törési szöget, azt sikerült kiszámolni, de itt elakadtam...
A feladat megoldásához szükségünk van a Snell-féle törvényre, amely leírja, hogy hogyan hajlik el a fény, amikor két közeg határvonalán áthalad. A Snell-féle törvény szerint a beeső sugár és a törött sugár aránya állandó, azaz:
n1 * sin(theta1) = n2 * sin(theta2)
ahol n1 és n2 a két közeg abszolút törésmutatója, theta1 a beesési szög, és theta2 a törési szög.
Az előbbi egyenletből a törési szög kifejezhető:
theta2 = arcsin(n1 / n2 * sin(theta1))
A feladatban megadott adatok alapján a beeső sugár beesési szöge 38 fok, a közeg abszolút törésmutatója 1,62, és a törött sugár merőlegesen halad a lemezen. Ennek a sugárnak a beesési szöge tehát 90 fok. A fenti egyenletet ebben az esetben alkalmazva kapjuk:
theta2 = arcsin(n1 / n2 * sin(theta1))
= arcsin(1.00 / 1.62 * sin(38))
= 23.86 fok
Azt is tudjuk, hogy a lemez vastagsága 20 mm, amit a sugár áthalad a lemezen. Az idő meghatározásához felhasználjuk a következő összefüggést:
t = d / (c / n)
ahol t az idő, d a távolság, c a fény sebessége a vákuumban, és n az abszolút törésmutató.
Az idő meghatározása előtt először meg kell határozni a törött sugár sebességét a közegben. A sebesség és az abszolút törésmutató kapcsolata a következő:
v = c / n
Így a törött sugár sebessége:
v2 = c / n2 = c / 1.62
Most már kiszámíthatjuk az időt:
t = d / (c / n)
= 20 mm / (v2)
= 20 mm / (c / 1.62)
= 20 mm * 1.62 / c
= 20 mm * 1.62 / (299792458 m/s)
= 1.09 * 10^-7 s
Vagyis a sugár 1,09 * 10^-7 másodperc alatt halad át a lemezen. Ez azért van, mert a flintüveg magas abszolút törésmutatója miatt a sugár nagyobb szögben tör be, és hosszabb távolságot tesz meg a lemezben, mielőtt kijut a másik oldalon.
[ChatGPT]
"Ez azért van, mert a flintüveg magas abszolút törésmutatója miatt a sugár ... hosszabb távolságot tesz meg a lemezben, mielőtt kijut a másik oldalon."
A ChatGPT ebben téved.
Először is: a fénysugár az áthaladási időre vonatkozó kérdésnél merőlegesen halad át a flint üvegen. Vagyis 20 mm távolságot tesz meg. Itt nincs mit variálni.
Vagy ha a ChatGPT a fénytöréses esetre értette ezt a magyarázatot, akkor sincs igaza. A fénytörés másik lehetséges leírása az, hogy két pont között a fény azt az utat "választja", amit a legrövidebb idő alatt tud befutni. Vagyis olyan pályán megy, ahol a nagyobb törésmutatójú közegben (ahol lassabb), minél kevesebb utat kell megtennie. Akkor is, ha a kisebb törésmutatójú levegőben emiatt hosszabb az útja.
De a számítás az jó.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!