Adott az R^n feletti vektortér. Alteret alkotnak-e a következők?


a) {(a1,...,an) oszlopvektorok, ahol a1=a2}


b) {(a1,...,an) oszlopvektorok, ahol a1=a2=...=an}


Mindkettő esetben sikerült azt meghatároznom, hogy igen, alteret alkotnak. A segítséget nem is ebben kérném, hanem abban, hogy ahol alteret alkotnak bázist is kéne adnom, ebben viszont kellene egy pici segítség, hogy hogyan is kell csinálni.


A segítségeket köszönöm.



2022. okt. 16. 10:49
 1/5 steven95 ***** válasza:

Azt kell megmutatni hogy adott típusú vektorok lineáris kombinációja szintén adott típusú lesz.


a,


k *( a1,a2...) = (k*a1, k*a2 ...)

a1=a2 -> k*a1 = k*a2


(a1, a2 ...) + (b1, b2 ...) = (a1+b1, a2+b2 ... )


a1=a2 és b1=b2 -> a1+b1 = a2+b2


így a b,-t

2022. okt. 16. 15:03
 2/5 A kérdező kommentje:

#1


Köszönöm, de ahogy írtam is, ezt sikerült meghatároznom. A bázis megadásával kéne segítség.

2022. okt. 16. 15:11
 3/5 steven95 ***** válasza:

ohhh. :) bocsi.


Szerintem ez intuitíve kell, nem valami általános bizonyítás.


a1=a2 igazából azt jelenti hogy akkor őket egy bázisvektor képviseli:


(1,1,0,0,0,...)

(0,0,1,0,0,...)

(0,0,0,1,0,...)


b, nél pedig:

(1,1,1,1,1,1...)

2022. okt. 16. 15:21
 4/5 steven95 ***** válasza:
Konyhanyelven: a n elemből 2 egyenlő így n-1 független adat írja le a vektorokat, tehát n-1 dimenziós az altér, amihez n-1 db bázis kell, független változókként.
2022. okt. 16. 15:24
 5/5 A kérdező kommentje:

#2


Én is erre gondoltam csak nem voltam magamban biztos

2022. okt. 16. 15:40