Mi a megoldása az alábbi matekfeladatnak?


Egy apa és egy fia életévének összege 140 év. Az apa kétszer annyi idős minta fia volt akkor, amikor az apa annyi idős volt, mint a fia most. Hány éves most az apa, és a fia?

A megoldást elsőfokú kétismeretlenes egyenletrendszerrel kell megoldani.


2008. dec. 29. 14:28
 1/8 anonim ***** válasza:

35 és 105?

Lehet, h elszámoltam. Annyi? V Te sem tudod?

2008. dec. 29. 15:42
 2/8 anonim ***** válasza:

Mit tudunk:


Valamikor X volt a fiú,

Akkor apa volt x+y


Azóta y év telt el, a fiú y-nal több lett. (És az apa is, tehát x+y + y )


Jelenleg:

Apa 2 X

Fiú 1 X + y.


X=2y


140 = 2x + x +y

140 = 7 y

Y=20


Apa 80

Fiú 60



Kérlek, ellenőrizzétek le.

2008. dec. 29. 16:32
 3/8 anonim válasza:
A 2. jónak tűnik!
2008. dec. 29. 17:31
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem akarok kötekedni, de ez a rész is itt van:

" Az apa kétszer annyi idős minta fia volt akkor, amikor az apa annyi idős volt, mint a fia most. "


140 = 2x + x +y ---->Ez akkor nem 3x+y?

Szerintem nem jók! Én nem vok egy matek zseni. Csak szentem.

Bocs, megbántani nem akarok senkit!

2008. dec. 29. 21:41
 5/8 A kérdező kommentje:
Mivel kétismeretlenes egyenletrendszerként kellene leírni, szerintem az első része így néz ki: X+Y=140 . A második részét már nem tudom.
2008. dec. 29. 21:47
 6/8 anonim ***** válasza:

140 = 3x+y / :3


46,66-y = x /+ 46,66


y = 46,66x /-x


y =46,66



x=2y

x=46,66*2

x=93,2



Hmmm...

BÚÉK

2008. dec. 30. 11:42
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

apa életkora most: x

fiú életkora most: 140-x


y évvel ezelőtt apa életkora: x-y

y évvel ezelőtt a fiú életkora: 140-x-y


y éve az apa annyi idős volt, mint a fiú most. Ebből jön az első egyenlet:

I. x-y = 140-x


Az apa most kétszer annyi idős, mint a fia volt y éve, ebből jön a második egyenlet:

II. x = 2(140-x-y)


I. 2x-y = 140

II. x = 280-2x-2y

3x + 2y = 280


I. kétszerese: 4x - 2y = 280

II. 3x + 2y = 280

I. + II. 7x = 560

x = 80

Tehát az apa most 80 éves, a fia 60. Az apa 20 éve volt annyi idős, mint most a fia (y = 20). Ekkor a fiú 40 éves volt, tehát feleannyi idős, mint most az apa.

2008. dec. 30. 18:53
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó választ. Így mostmár értem, nagyon jól megmagyaráztad.
2009. jan. 3. 18:04