Függvény korlatossag vizsgálata?


Vizsgáljuk meg korlatossag szempontjából az alábbi fuggvenyt!!


f(x)=(X^2+3x+3)/(x^2+4x+5)


Az első kérdésem az az hogy hogyan tudom meghatározni hogy mikor lesz a legkisebb és legnagyobb az értéke a fuggvenynek?


Illetve a másik kérdésem az az hogy ez a gondolatmenet miért jó:?

f(x)=y.

y= (X^2+3x+3)/(x^2+4x+5)

(Y-1)x^2+(4y-3)x+5y-3=0


Nah ez a “y” valtozos megoldás miért jó?

Illetve itt hogy derítem ki hogy mikor lesz legkisebb és legnagyobb a függvény értéke?


2023. márc. 28. 22:54
 1/3 anonim ***** válasza:

A legkisebb és legnagyobb értéket (vagyis a minimumot és a maximumot) jellemzően deriválással tudod meghatározni; ahol a függvénynek van úgynevezett lokális vagy globális szélsőértéke, és annál az értéknél (legalább egyik oldalról) folytonos és differenciálható, akkor ott a deriváltfüggvény értéke 0. Ha pedig nem folytonos, vagy nem differenciálható, az általában valami jellemző tulajdonságból kiderül: [link]

Ha ezt egyenlővé teszed 0-val, akkor van esélyed kideríteni a szélsőértéket.


Persze vannak más lehetőségek is ennek kiderítésére; némiképp ritkábban, de működik az a lehetőség, amit te felvázoltál. Első körben vizsgáljuk meg a függvény értelmezési tartományát, ehhez nézzük meg, hogy a nevező mikor 0;


x^2 + 4x + 5 = 0, ha ezt megoldjuk, akkor azt kapjuk, hogy nincs valós megoldása, tehát a függvény értelmezési tartománya a valós számok halmaza. Ami még kell, hogy tudjuk, hogy a függvény folytonos, ezt most nem fejteném ki annyira, mert nem ez a lényeg.


Nézzünk egy konkrét példát, hogy megértsd, mi is folyik itt; tegyük fel a kérdést; hol veszi fel ez a függvény a 0-t? És ezt hogyan lehet kiszámolni? Utóbbi kérdésre a válasz az, hogy egyenlővé tesszük 0-val;


(x^2+3x+3)/(x^2+4x+5) = 0, szorzunk,

x^2+3x+3 = 0, ennek megoldása a megoldóképlettel az, hogy nincs megoldása, tehát nem veszi fel értéknek a 0-t.


Felveszi-e az 1-et? Nézzük meg ugyanúgy;


(x^2+3x+3)/(x^2+4x+5) = 1, szorzunk,

x^2+3x+3 = x^2+4x+5, rendezés után -2=x adódik, tehát a függvény felveszi az 1-et x=-2 esetén.


Felveszi-e az 1,2-et? Megint egyenletet írunk fel;


(x^2+3x+3)/(x^2+4x+5) = 1,2, szorzunk:

x^2+3x+3 = 1,2x^2+4,8x+6, rendezünk:

0 = 0,2x^2+1,8x+3, ennek pedig két megoldása is van; x=~-6,8 és x=~-2,2, tehát az 1,2 értéket a függvény két helyen is felveszi.


Hogy ezt ne kelljen minden egyes számra eljátszanunk, ezért megoldjuk általánosan, vagyis a függvényt y-nal egyenlővé tesszük;


(x^2+3x+3)/(x^2+4x+5) = y, és ugyanazokat a lépéseket meglépjük; szorzunk:


x^2 + 3x + 3 = y*x^2 + 4y*x + 5y, 0-ra redukáljuk a bal oldalt:


0 = (y-1)*x^2 + (4y-3)*x + (5y - 3)


Ez egy majdnem mindig másodfokú paraméteres egyenlet, ahol y a paraméter. Azért majdnem mindig, mert ha y=1, akkor egy elsőfokú egyenletet kapunk, aminek mindig van valós megoldása, tehát az 1-et, mint értéket felveszi az eredeti függvény (ahogy az előbb láthattuk is). Minden más esetben ez egy másodfokú paraméteres egyenlet, aminél kérdés, hogy az y mely értékei mellett lesz ennek az egyenletnek legalább egy megoldása. Ehhez csak a megoldóképlet diszkriminánsát kell megvizsgálnunk; akkor lesz megoldás, hogyha a diszkrimináns értéke legalább 0:


(4y-3)^2 - 4*(y-1)*(5y-3) >=0, rendezés után egy másodfokú egyenlőtlenséget kapunk, aminek megoldása: 1,5 >= y >= 0,5. Ez azt jelenti, hogy az eredeti függvény ezeket, és csak ezeket az értékeket felveszi valahol, tehát az eredeti függvény értékkészlete a [0,5;1,5] zárt intervallum, tehát a függvény korlátos, legnagyobb alsó korlátja (infémuma) 0,5, ami egyben a függvény globális minimuma is, legkisebb felső korlátja (suprémuma) 1,5, ami egyben a globális maximuma is.


Ezzel az eljárással gyakorlatilag az eredeti függvény inverzét adtuk meg (a megfelelő megkötések mellett), ami azt jelenti, hogy az értelmezési tartományt felcseréltük az értékkészlettel, így tehát gyakorlatilag a hozzárendelés iránya felcserélődött, ezzel pedig az újonnan kapott függvény (amit a megoldóképletből kaptunk) értelmezési tartományát kellett vizsgálnunk. Ezt azért tartottam érdemesnek megjegyezni, mivel ha majd az lesz a feladat, hogy add meg egy függvény inverzét, akkor majd ugyanezt kell csinálnod, vagyis a függvényt egyenlővé tenni y-nal, és addig rendezni, amíg x=valami nem lesz a vége.

2023. márc. 29. 00:11
 2/3 A kérdező kommentje:

Uhhh hat nagyon szép tartalmas és segítő választ adtál.

Nagyon jól és érthetően elmagyaraztad.

Köszönöm neked :)

És amúgy nagyon jó is volt olvasni amit írtál.

2023. márc. 29. 00:56
 3/3 anonim ***** válasza:

Átalakítható így:


f(x)=1 - 1/((x+2)+1/(x+2))


Ez esetben 0-tól különböző valós szám és reciprokának összegére vonatkozó egyenlőtlenség alkalmazható.


( [link] 2.

2023. márc. 29. 08:45