[link]


Ennek a levezeteseben tud segíteni valaki?

Nem sikerül elindulni sem benne.


2022. ápr. 13. 20:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy lehetséges megoldás;


Először is megnézzük a nevezőt, hogy lehet-e az értéke 0, és azt látjuk, hogy nem.

Tegyük fel, hogy a függvényérték c, ekkor ezt az egyenletet kapjuk:


(x^2+3x+3)/(x^2+4x+5) = c, szorzunk a nevezővel:


x^2 + 3x + 3 = c*x^2 + 4c*x + 5c, redukáljuk a bal oldalt 0-ra:


0 = (c-1)*x^2 + (4c-3)*x + (5c-3)


Ha c=1, akkor egy elsőfokú egyenletet kapunk, aminek lesz megoldása, tehát a függvény az 1-et felveszi értéknek.


Ha c=/=1, akkor egy másodfokú függvényt kapunk, aminek a megoldása a megoldóképlet értelmében:


x1;2 = ( -(4c-3) +- gyök[ (4c-3)^2 - 4*(c-1)*(5c-3) ] )/ 2*(c-1)


Az egyenletnek akkor lesz (valós) megoldása, hogyha tudunk gyököt vonni, tehát a gyökjel alatti rész nagyobb kell, hogy legyen 0-nál:


(4c-3)^2 - 4*(c-1)*(5c-3) >= 0, rendezés után:


-4c^2 + 8c - 3 >= 0, ennek megoldása pedig


1/2 <= c <= 3/2


Mivel c a függvény által felvett függvényeket jelölte, ezért a függvény értékkészlete az [1/2 ; 3/2] zárt intervallum, tehát a függvény korlátos, legnagyobb alsó korlátja (infimuma) 1/2, legkisebb felső korlátja (szuprémuma) 3/2, és mivel ezeket fel is veszi a függvény, ezért egyben minimum és maximum is ez a két érték.

2022. ápr. 13. 20:51
 2/5 anonim ***** válasza:

Az is teljesen jó amit az első írt, de így sokkal egyszerűbb:


A függvény pluszminusz végtelenben vett határértékei végesek (mindkettő 1) és a függvény folytonos, tehát korlátos. Voilá, ennyi a levezetés.

2022. ápr. 13. 22:12
 3/5 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Egy másik megoldás, amely egyáltalán nem olyan elegáns, mint az első válaszolóé, de választ ad arra, hogy a fenti függvény korlátos.


1. lépés: Először megmutatom, hogy a függvény alulról korlátos. A számlálót és a nevezőt is teljes négyzetté alakítottam.


x^2+3x+3 = (x+1,5)^2 + 0,75

x^2+4x+5 = (x+2)^2 + 1


A teljes négyzetté alakított alakból látható, hogy mindkét másodfokú kifejezés kizárólag pozitív értékeket vesz fel, tehát a hányadosuk esetén pozitív számot osztunk pozitív számmal, ami mindig pozitív lesz. Következésképp a függvényünk sosem vesz fel negatív és 0 értékeket. Így a 0 tökéletesen megfelel alsó korlátnak.


2. lépés: Megmutatjuk, hogy a függvény felülről is korlátos. Bevallom, hogy függvényábrázoló programmal kirajzoltam a függvényt és látható, hogy például a 2 megfelel felső korlátnak. Indirekt feltesszük, hogy a függvényünk nagyobb, mint 2, azaz megoldjuk a következő egyenlőtlenséget:


(x^2+3x+3) / (x^2+4x+5) > 2


Nevezővel beszorzunk.


x^2 + 3x +3 > 2x^2+8x+10


0-ra rendezzük az egyenlőtlenséget.


0 > x^2 + 5x+7


Teljes négyzetté alakítom a jobb oldalt.


0 > (x+2,5)^2 + 0,75


Ellentmondásra jutottunk, hiszen a jobb oldali kifejezés semmilyen valós x esetén nem lesz 0-nál kisebb. Így az indirekt bizonyítással beláttuk, hogy a 2 megfelel felső korlátnak.


3. lépés: Mivel a függvényünk alulról és felülről is korlátos, így beláttuk, hogy korlátos.


Megjegyzés: Láthatod, hogy első válaszoló precízen megtalálta a legnagyobb alsó korlátot, ami 0,5, és a legkisebb felső korlátot, ami 1,5. A mostani bizonyításban nem találtunk rá ezekre a nevezetes korlátszámokra, de választ sikerült adnunk a korlátosság igazolására.

2022. ápr. 13. 22:35
 4/5 A kérdező kommentje:

Mind a három választ köszönöm szépen.


De ha például ilyen feladat van mint amit most kérdeztem akkor tulajdonképpen nem is szükséges a korlátokat meghatározni.

Csak elég annyi hogy be bizonyítjuk hogy korlátos?


Bár ahogy nézem az sem egyszerűbb dolog.

2022. ápr. 14. 20:44
 5/5 anonim ***** válasza:
67%
A legegyszerűbb úgy meghatározni, hogy korlátos, hogy mutatunk két korlátot. Ez persze nem minden esetben adható meg, vagy bizonyítható, hogy az adott szám tényleg korlátja, ezért lehetnek más megoldások is. Az infimum és a szuprémum meghatározása pedig egyenesen hard level.
2022. ápr. 14. 21:00