Van olyan módszer amivel meglehet határozni, hogy ha egy vektort levetítek akkor annak mik lesznek az új koordinátái?


Pl. ha a (0,1) vektort az y=x egyenesre vetítem, akkor abból (0.5,0.5) lesz, ezt geometriával meglehet oldani.


De mondjuk ha a (2,1) irányvektorú egyenesre akarok vetíteni, akkor jóval nehezebb számomra meghatározni.


Van erre valamilyen módszer, amivel egyszerűen meglehet határozni azt, hogy ha levetítek egy vektort, akkor a vetületének mik lesznek az új koordinátái?


2023. márc. 18. 16:39
 1/5 anonim ***** válasza:
GeoGebrával kiszámoltam. Nemsokára felteszem, de nem túl egyszerűen megjegyezhető eredmény.
2023. márc. 18. 17:47
 2/5 anonim ***** válasza:
2023. márc. 18. 17:50
 3/5 A kérdező kommentje:

Közben én is találtam egy képletet.

De nem tudom, hogy jó-e, de eddig mindegyik vetítés kijött vele.


Legyen "v" az amire vetítünk, ez most legyen v = (2,1).


Vesszük a hosszát: |v| = sqrt(2^2 + 1^2) = sqrt(5)


Majd ennek vesszük a reciprokát: 1/|v| = 1/sqrt(5)


És ezt beszorozzuk ezzel v(x,y)*v


Azaz 1/|v|*v(x,y)*v


Ahol "v" az (2,1)

v(x,y) pedig (2x+1y)


Azaz egyben:


1/sqrt(5)*(2x+1y)*(2,1)


(2x+1y)*(2,1)-nél amikor 2-vel szorzom, akkor:

2*2x + 2*1y = 4x+2y


amikor az 1-el, akkor pedig:

1*2x + 1*1y = 2x + 1y


Azaz az eredmény végül ez lesz:


1/sqrt(5)*(4x+2y, 2x+1y)


Vagyis:


(4/sqrt(5), 2/sqrt(5)), ez lesz az (1,0) bázisvektor vetülete, ha a v = (2,1)-re vetítem


(2/sqrt(5), 1/sqrt(5)), ez lesz az (0,1) bázisvektor vetülete, ha a v = (2,1)-re vetítem

2023. márc. 18. 18:03
 4/5 A kérdező kommentje:
Elrontottam, mert nem a hosszát kell venni a v-nek, csak simán a kordináták négyzetét kell összeadni, azaz 1/5-el kell szoroni
2023. márc. 18. 18:08
 5/5 A kérdező kommentje:

Találtam rá egy egyszerű képletet ami hasonlít arra amit leírtam:


[(a*b)/(|b|^2)] * b


ahol

a: a vektorom amit vetíteni akarok

b: pedig a vektor amire vetítek


azaz ha a (0,1)-et akarom a (2,1)-re vetíteni, akkor:


a = (0,1)

b = (2,1)


ezeket a képletbe behelyettesítve:


[((0,1)*(2,1))/|(2,1)|^2] * (2,1)


Ahol


(0,1)*(2,1), skaláris szorzat eredménye az 0*2+1*1 = 1

|(2,1)|^2, amire vetítek annak a hosszának a négyzete az (sqrt(2^2 + 1^2))^2 = sqrt(5)^2 = 5


vagyis 1/5 * (2,1), tehát a vetület az (2/5, 1/5) lesz

2023. márc. 18. 18:23