Tudnátok segíteni ebben a valószínűségszámításos feladatban?

A 2000-es évek első évtizedében évente átlagosan 100-nál is több műholdat állítottak pályára. Ez azonban korántsem kockázatmentes dolog, a statisztikák szerint a műholdak kb. 7% a már a fellövés során megsemmisül. Ha elfogadjuk, hogy minden fellövésnél ennyi az esélye a megsemmisülésnek, akkor mennyi a valószínűsége annak, hogy a következő 10 műhold közül a fellövésnél legfeljebb kettő semmisül meg?

2023. márc. 8. 19:11
 1/3 anonim ***** válasza:

P(0)=0,93^10

P(1)=10*0,07*0,93^9

P(2)=(10 alatt 2)*0,07^2*0,93^8

P(legfeljebb 2)=P(0)+P(1)+P(2)

[link]

2023. márc. 8. 19:15
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha esetleg az előbbi választ nem értenéd, akkor egy másik legközelítés; tegyük fel, hogy van egy varázszsákunk, amiben 100 darab golyó van, ebből 7 piros, a többi zöld. Amikor fellövünk egy műholdat, akkor húzunk egy golyót; ha pirosat húzunk, a gép felrobban, ha zöldet, akkor nem. A húzás után a golyót visszazesszük. Így megmarad a 7% valószínűség a robbanásra.

Kérdés, hogy hányféleképpen tudunk legfeljebb 2 pirosat húzni.


Összes eset: 100*100*...*100 = 100^10


Kedvező eset:

-egyik sem romlik el: 93^10.

-pontosan 1 romlik el: ha elsőre húzzuk a pirosat, akkor 7*97^9-féle lehetőségünk van. Ha bármelyikre, akkor is, viszont a pirosat 10 helyre tudjuk húzni, tehát az esetek száma: 10*7*93^9.

-pontosan kettő piros: ha az első két helyre húzzuk, akkor 7^2*93^8-féle lehetőségünk van, és akkor is, hogyha bárhova húzzuk a pirosakat. A két pirosat (10 alatt a 2)=45-féle helypárra tudjuk húzni, ennyivel szorzunk, így a lehetőségek száma 45*7^2*93^8.


A kedvező esetek számát a fentiek összege adja.


A klasszikus valószínűségi modell alapján kedvező/összes adja a valószínűséget.


Ha alegbrailag vizsgálod a törtet, akkor át tudod alakítani a binomiális eloszlás képletének megfelelően.

2023. márc. 8. 21:41
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2023. márc. 9. 10:37