[valószínűségszámítás]Hogyan tudom meghatározni a várható értéket vagy a lambda értékét a következő feladatban?

Egy termék élettartama exponenciális eloszlással modellezhető. A megfigyelések szerint annak a valószínűsége, hogy az élettartam legalább 1000 óra éppen kétszer annyi mint annak a valószínűsége, hogy a termék élettartama legalább 2000 óra.
2018. jún. 23. 22:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha még nem késő, akkor itt a válasz:

Jelölje ξ valószínűségi változó a termék élettartamának a hosszát. Az az esemény, hogy a termék t órán belül nem megy tönkre, azt jelenti, hogy ξ≥t. Ennek a valószínűsége P(ξ≥t)=1-P(ξ<t)=1-F(t).ξ eloszlásfüggvénye F(t)=1-exp(-λt) alakú exponenciális eloszlás és tudjuk, hogy P(ξ≥1000 óra)=2*P(ξ≥2000 óra). Behelyettesítés után adódik az exp(-λ1000)=2*exp(-λ2000) egyenlet, amelynek

megoldása λ~0,0006931. Exponenciális eloszlás esetén a várható érték M(ξ)=1/λ~1443 óra. Sz. Gy.

2018. júl. 3. 13:05