Ezt a feladatot hogyan kell megoldani?

Petra mindig ugyanakkora sebességgel megy az iskolába, de néha siet, ilyenkor kétszer akkora sebessséggel halad. Tegnap az iskolába menet az út harmadáig sétált, aztán pedig sietett, ma pedig 6 perccel többet sétált, mint sietett. Hány perccel hosszabb a mai útja a tegnapinál?

2023. febr. 7. 23:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Van rá lehetőség; kiválaszt 3-at, legyenek ezek az A;B;C érmék, ebből C-t odaadja, erre mond valamit. Ezután az A;B-t megtartja és odaadja a D-t, erre is mond valamit. Utána az E érmét is odaadja.

Ha a válaszok között volt eltérő, akkor akkor kapta meg a majom a hamis érmét, amikor eltérő választ mondott.


Hogy van-e olyan stratégia, ami minden esetben eredményre visz, olyat még nem találtam.

2023. febr. 8. 01:34
 2/5 anonim ***** válasza:

Nincs még valami információ megadva?

Például az, hogy ma ugyanannyi idő alatt ért az iskolába, mint tegnap?

2023. febr. 8. 10:34
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Jaj, most látom, hogy rossz helyre írtam egy másik kérdés válaszát :D
2023. febr. 8. 10:43
 4/5 anonim ***** válasza:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif.. GyK/12129882


> „Például az, hogy ma ugyanannyi idő alatt ért az iskolába, mint tegnap?”

Ezek szerint 0 kéne legyen a megoldás. Ha tényleg kijön, akkor az mondjuk jó vicc lenne…


Hétvége van, én is szeretnék szórakozni, majd valaki lefordítja, ha szükséges… (Az lesz. :D)


Az utat, amit az iskolába menet Peti meg kell tegyen jelölje s. Legyen sebessége alapból v, az út, ha siet, akkor V = λv, ahol λ adott.

Ha (a feladat szerinti) tegnap az út ν = 1/3 részéig sétált, akkor

(1) T1 = ν*s/v + (1 – ν)*s/V = (ν + (1 – ν)/λ)*s/v

tartott beérnie az iskolába.

Ha (a feladat szerinti) ma τ = 6 min-cel sétált többet, mint sietett, és T2 ideig tartott beérnie, akkor ugye az van, hogy

(2) s = v*T + V*t,

ahol T az az idő, amíg egyszerűen sétált, és ez τ-val hosszabb, mint t = T – τ, ahol t-vel azt jelöltem, hogy mennyi ideig sietett, végül T + t = 2*T – τ = T2 adja azt az időt, amennyi idő alatt beért.

A kérdés pedig, hogy mennyi lehet ΔT = T2 – T1 (percekben mérve).


A (2)-be helyettesítve V-t, és osztva v-vel:

s/v = T + λ*t = T + λ*(T – τ) = (1 + λ)*T – λ*τ.

Ezt beírva (1)-be

T1 = (ν + (1 – ν)/λ)*((1 + λ)*T – λ*τ) = (1 – ν + ν*λ² + λ)/λ*T – (ν*λ + 1 – ν)*τ,

ami jelen esetben nem más, mint

T1 = 2*T – τ – (ν*λ – ν)*τ = T2 + (ν – λ*ν)*τ.

Ezt már átrendezhetjük, hogy a végeredményt kapjuk:

ΔT = T2 – T1 = (ν*λ – ν)*τ = … (Tessék helyettesíteni!)


Vigyázat, ez a megoldás csak a feladatban szereplő ν és λ értékekkel működik.

2023. febr. 11. 11:09
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha Petra az iskolába menet alapból v sebességgel halad, és az út az iskoláig s hosszú, akkor a második mondat alapján tegnap s/3 utat tett meg v sebességgel, azaz s/3/v = 1/3*s/v idő alatt, és a maradék 2/3*s utat pedig 2*v sebességgel azaz 2/3*s/(2*v) = 1/3*s/v idő alatt, tehát tegnap összesen

T1 = 1/3*s/v + 1/3*s/v = 2/3*s/v = 2/3*T

idő alatt ért be, ahol T = s/v az az idő, amennyi alatt sietség nélkül beérne.


A második mondat második fele alapján a mai útján valamilyen t ideig haladt nem sietve, azaz t*v utat tett meg így, és t – 6'-ig sietve, tehát (t – 6')*2*v utat tett meg sietve. A kettő összege a teljes útja

s = t*v + (t – 6')*2*v,

osztva v-vel

s/v = T = t + (t – 6')*2 = 3*t – 12'.

Ugyanebből a mondatrészből az is kiderül, hogy t-vel kifejezve ma

T2 = t + t – 6' = 2*t – 6'

alatt ért be az iskolába.


A T1-re kapott kifejezésbe helyettesíthetjük a T-re kapott kifejezést:

T1 = 2/3*(3*t – 12') = 2*t – 8',

végül T2-ből T1-et kivonva (azaz azt számolva, hogy mennyivel több ideig tartott a mai útja a tegnapinál, ami pontosan a kérdésre adandó válasz):

T2 – T1 = (2*t – 6') – (2*t – 8') = 2*t – 2*t – 6' + 8' = 2'.


Azaz ΔT = 2'-cel volt hosszabb Petra mai útja a tegnapinál.


(((Megjegyzés: ilyet ritkán csinálok, nagyon utálom, ha egy képleten belül a mennyiségek jelei keverednek a mértékegységek jeleivel, csak szerettem volna kicsit máshogy is leírni a megoldást, mint az előző 3 hozzászólásomban.)))

2023. febr. 19. 10:16