Egy fél méter sugarú, 20 kg tömegű lendkereket (vékony falú henher) egyenltesen gyorsítunk 8s-ig, mialatt az 30 fordulatot tesz meg. mekkora érintőirányú erővel kell hatnunk a 10 cm sugarú tengelyére?


2023. jan. 29. 16:21
 1/1 anonim ***** válasza:

A 30 fordulat alfa=30*2pi rad szögelfordulást jelent. A négyzetes úttörvény forgómozgásra felírandó:

alfa=(eps/2)*t^2,

ahol eps a szöggyorsulás [rad/s^2], és föltételeztük a kezdeti nyugalmi állapotot.

Ebből eps értéke számolható.

A szükséges nyomatékigény M=J*eps, ahol J a lendítőkerék tehetetlenségi nyomatéka,

evvel pedig a keresett érintőirányú erő:

F=M/R

F=J*eps/R

F=2*alfa*J/(R*t^2).

2023. febr. 5. 14:24