Matematika érettségi feladatok?!


1. Egy számtani sorozat huszonnyolcadik tagja 28, kétszáznegyvenharmadik 243.

Mennyi az első 243 tag összege?


2. Egy számtani sorozat tagjai között az alábbi összefüggések állnak fenn:

a5+a6+a7=72 és a10+a11+a12=87

Határozza meg a sorozat első tagját!


3. Egy 4 méter hosszú futószőnyeget kell felcsavarnunk egy 3 cm átmérőjű hengerre. Átköthető-e 50 cm hosszú zsineggel, ha az 5 mm vastagságú szőnyeget sikerül jó szorosra összetekerni, és a zsinegből 10 cm kell a megkötéshez?


4. Egy mértani sorozatban az ötödik és a második elem összege 156, különbsége pedig 168. írd fel a sorozat első három elemét és számold ki az első 8 elem összegét!


5. Egy mértani sorozat első három tagjának az összege 112. a következő három tag összege pedig 14. Melyik ez a sorozat?


6. Egy mértani sorozat harmadik tagja 36-tal nagyobb a másodiknál. E két tag szorzata -243. Határozza meg az első tagot!


7. Hány százalékos az évi átlagos értékcsökkenése annak a gépnek, amit 6,2 millió forintért vásároltak, s 8 év múlva 3,1 millió forintért lehetett eladni?


8. Hány év alatt duplázódik meg a 1,5 millió forintos betétállomány, ha évenkénti tőkésítéssel évi 6% kamatot ad a bank?


Előre is köszönöm szépen a segítséget! :)



2023. jan. 17. 18:00
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Miért írtad ide ezt a sok feladatot?
2023. jan. 17. 18:02
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha matematika érettségi feladatok, akkor azoknak fent van a megoldásuk a neten. Az alapján nem megy a megoldás????


(Nem akarok paraszt lenni, csak kérdezem, ha nem megy az alapján se akkor elmagyarázom)

2023. jan. 17. 18:06
 3/14 A kérdező kommentje:
Ezekre a feladatokra osztályzást kapok, de sajnos hülye vagyok a matematikához és nem értem semennyire se ezeket.
2023. jan. 17. 18:13
 4/14 anonim ***** válasza:
A számtani és mértani sorozatos problémákhoz van két-két képlet, azokba behelyettesítesz, kapsz egyenletrendszert, amit meg kell oldani.
2023. jan. 17. 18:14
 5/14 anonim ***** válasza:

alsó indexet jelenti: _



1. Egy számtani sorozat huszonnyolcadik tagja 28, kétszáznegyvenharmadik 243. Mennyi az első 243 tag összege?



a_{28} = 28

a_{243} = 243


szerintem egyszerűen belátható, azt, hogy az első tag a_{1} = 1


számtani sorozat összege képlet S = (a_{1} + a_{n}) / 2 * n


S = (1 + 243) / 2 * 243 = 29646

2023. jan. 17. 18:31
 6/14 anonim ***** válasza:

2. Egy számtani sorozat tagjai között az alábbi összefüggések állnak fenn: a5+a6+a7=72 és a10+a11+a12=87. Határozza meg a sorozat első tagját!


a_{1} = a_{1} + 0*d

a_{2} = a_{1} + 1*d

a_{3} = a_{1} + 2*d

a_{4} = a_{1} + 3*d

a_{5} = a_{1} + 4*d

a_{6} = a_{1} + 5*d

a_{7} = a_{1} + 6*d


tehát a_{5} + a_{6} + a_{7} = a_{1} + 4*d + a_{1} + 5*d + a_{1} + 6*d = 3*a_1 + 15*d


3*a_1 + 15*d = 72


a másikra is felírható hasonló


a_{10} = a_{1} + 9*d

a_{11} = a_{1} + 10*d

a_{12} = a_{1} + 11*d



a_{10} + a_{11} + a_{12} = a_{1} + 9*d + a_{1} + 10*d + a_{1} + 11*d = 3*a_1 + 30*d


3*a_1 + 30*d = 87



Két egyenlet


I: 3*a_1 + 15*d = 72

II: 3*a_1 + 30*d = 87


A II. egyenletből vonjuk ki az elsőt akkor


3*a_1 + 30*d - (3*a_1 + 15*d) = 87 - 72


15*d = 10


d = 10/15 = 2/3


3*a_1 + 15*2/3 = 72 -> a_1 = 62/3

2023. jan. 17. 18:31
 7/14 anonim ***** válasza:

Hány év alatt duplázódik meg a 1,5 millió forintos betétállomány, ha évenkénti tőkésítéssel évi 6% kamatot ad a bank?


Tehát 3M-et akarunk elérni.


Az a lényege, hogy az első évben: 1,5*(1+0,06) = 1,59

De a második évre már az 1,59-re fog hozzájönni a 6% (1,5*(1+0,06)*(1+0,06))



1,5 * (1+0,06)^n = 3


1,06^n = 2


n * ln(1,06) = ln(2)

n = ln(2) / ln(1,06) = 11,8957



Tehát 12 év kell hozzá.

2023. jan. 17. 18:40
 8/14 anonim ***** válasza:

7. Hány százalékos az évi átlagos értékcsökkenése annak a gépnek, amit 6,2 millió forintért vásároltak, és 8 év múlva 3,1 millió forintért lehetett eladni?


Itt folyamatosan egyre inkább csökken.


a_1 = 6,2

a_2 = 6,2 * q

a_3 = 6,2 * q * q

...

a_8 = 6,2 * q^7


De azt is tudjuk, hogy a_8 = 3,1


Tehát 3,1 = 6,2 * q^7 -> 0,5 = q^7 -> q = 0,905724



Minden évben 1-0,905724 = 0,094276


9,4276%-os a csökkenés minden évben.

2023. jan. 17. 18:45
 9/14 anonim ***** válasza:

6. Egy mértani sorozat harmadik tagja 36-tal nagyobb a másodiknál. E két tag szorzata -243. Határozza meg az első tagot!


I. a_3 = 36 + a_2

II. a_3 * a_2 = -243


Az első egyenletet helyettesítsük be a második egyenletbe.


(36 + a_2) * a_2 = -243


36 * a_2 + (a_2)^2 = -243


(a_2)^2 + 36 * a_2 + 243 = 0


Egyenletet megoldva két megoldás lehetséges:

a_3,1 = -9

a_3,2 = -27


A két megoldás behelyettesítve az első egyenletbe


a_2,1 = 27

a_2,2 = 9



Ha a_2 = 27 és a_3 = -9


Kvóciens meghatározása q = a_3 / a_2 = (-9)/(27) = -1/3


a_2 = a_1 * q

27 = a_1 * (-1/3)

a_1 = -81


Ha a_2 = 9 és a_3 = -27


Kvóciens meghatározása q = a_3 / a_2 = (9)/(-27) = -1/3


a_2 = a_1 * q

9 = a_1 * (-1/3)

a_1 = -27

2023. jan. 17. 18:55
 10/14 A kérdező kommentje:

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítségét!


Már csak a 3., 4. és az 5. feladat hiányzik, ha esetleg még valaki tudna ebben segíteni, azt nagyon szépen megköszönném. :)

2023. jan. 17. 19:37
1 2