Matematika érettségi feladatok?!


1. Egy számtani sorozat huszonnyolcadik tagja 28, kétszáznegyvenharmadik 243.

Mennyi az első 243 tag összege?


2. Egy számtani sorozat tagjai között az alábbi összefüggések állnak fenn:

a5+a6+a7=72 és a10+a11+a12=87

Határozza meg a sorozat első tagját!


3. Egy 4 méter hosszú futószőnyeget kell felcsavarnunk egy 3 cm átmérőjű hengerre. Átköthető-e 50 cm hosszú zsineggel, ha az 5 mm vastagságú szőnyeget sikerül jó szorosra összetekerni, és a zsinegből 10 cm kell a megkötéshez?


4. Egy mértani sorozatban az ötödik és a második elem összege 156, különbsége pedig 168. írd fel a sorozat első három elemét és számold ki az első 8 elem összegét!


5. Egy mértani sorozat első három tagjának az összege 112. a következő három tag összege pedig 14. Melyik ez a sorozat?


6. Egy mértani sorozat harmadik tagja 36-tal nagyobb a másodiknál. E két tag szorzata -243. Határozza meg az első tagot!


7. Hány százalékos az évi átlagos értékcsökkenése annak a gépnek, amit 6,2 millió forintért vásároltak, s 8 év múlva 3,1 millió forintért lehetett eladni?


8. Hány év alatt duplázódik meg a 1,5 millió forintos betétállomány, ha évenkénti tőkésítéssel évi 6% kamatot ad a bank?


Előre is köszönöm szépen a segítséget! :)



2023. jan. 17. 18:00
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

4. Egy mértani sorozatban az ötödik és a második elem összege 156, különbsége pedig 168. írd fel a sorozat első három elemét és számold ki az első 8 elem összegét!


a_5 + a_2 = 156

a_5 - a_2 = 168


a_5 = a_1 * q^4

a_2 = a_1 * q


tehát


I. egyenlet: a_1 * q^4 + a_1 * q = 156 = a_1 * q * (q^3 + 1)

II. egyenlet: a_1 * q^4 - a_1 * q = 168 = a_1 * q * (q^3 - 1)


Két egyenlet elosztása egymással


a_1 * q * (q^3 + 1) / a_1 * q * (q^3 - 1) = 156 / 168


(q^3 + 1) / (q^3 - 1) = 13/14


Megoldás q = -3


Ezt behelyettesítve: 156 = a_1 * (-3) * ((-3)^3 + 1) -> a_1 = 2


a_1 = 2

a_2 = -6

a_3 = 18



Összeg képlete: S = a_1 * (q^n-1) / (q-1)


S = 2 * ((-3)^8-1) / (-3-1) = -3280


Összeg: -3280

2023. jan. 17. 20:50
 12/14 anonim ***** válasza:

5. Egy mértani sorozat első három tagjának az összege 112. a következő három tag összege pedig 14. Melyik ez a sorozat?


a_1 + a_2 + a_3 = 112

a_4 + a_5 + a_6 = 14



a_1 = a_1 * q^0

a_2 = a_1 * q^1

a_3 = a_1 * q^2

a_4 = a_1 * q^3

a_5 = a_1 * q^4

a_6 = a_1 * q^5


I. egyenlet

a_1 + a_1 * q^1 + a_1 * q^2 = 112


a_1 * (1 + q + q^2) = 112


II. egyenlet

a_1 * q^3 + a_1 * q^4 + a_1 * q^5 = 14


a_1 * q^3 * (1 + q + q^2) = 14



Az második és a első egyenlet egymással elosztva


a_1 * q^3 * (1 + q + q^2) / a_1 * (1 + q + q^2) = 14 / 112

q^3 = 14/112

q = 0,5


Behelyettesítve:


a_1 * 0,5^3 * (1 + 0,5 + 0,5^2) = 14 -> a_1 = 64



Tehát a sorozat első tagja 64, kvóciense 0,5

2023. jan. 17. 20:56
 13/14 anonim ***** válasza:

3. Egy 4 méter hosszú futószőnyeget kell felcsavarnunk egy 3 cm átmérőjű hengerre. Átköthető-e 50 cm hosszú zsineggel, ha az 5 mm vastagságú szőnyeget sikerül jó szorosra összetekerni, és a zsinegből 10 cm kell a megkötéshez?



Henger palást hosszúsága a kör kerülete lesz. A kör kerülete K = átmérő * pi = 3 * pi = 9,4 cm


A következő szint esetén mivel 5mm vastag ezért az "átmérő" 3 cm + 5 mm lesz = 3,5 cm lesz már, ekkor a kör kerülete K = 3,5 * pi = 11


Általános kerület képlet, n-edik feltekerésre K = (3 + (n-1)*0,5) * pi


Számtani sorozat képlete S = (a_1 + a_n) / 2 * n


Most 400 = (3*pi + (3 + (n-1)*0,5) * pi)/ 2 * n -> n = 17,7281


Tehát 18 rétegbe fog csak ráférni.


18. rétegnél a kerület K = (3 + 17*0,5) * pi = 36,1283 cm


Mivel 36,1283 cm kisebb mint 50 cm, ezért átköthető.

2023. jan. 17. 21:09
 14/14 anonim ***** válasza:

Mindegyiket megválaszoltam.


Lehet elszámoltam vagy rosszul gondoltam valamit, szóval nézd át te is.

2023. jan. 17. 21:11
1 2