Mekkora centripetális erő hat egy 54 km/h sebességgel haladó autóra, ha 300 m sugarú kanyarba fut be?


2023. jan. 11. 09:02
 1/5 anonim ***** válasza:

A centripetális erőt egy mértani képlet segítségével lehet kiszámítani, amely F = m * v^2 / r, ahol F a centripetális erő, m az objektum tömege, v a sebesség és r a körív sugara.


Az adatokat behelyettesítve:

F = m * (54 km/h * 1000 m/km)^2 / 300 m = m * 2916000000 m^2/s^2 / 300 m = 9720 m * (m/s^2)


Ez a képlet csak azt mutatja, hogy a centripetális erő arányos az objektum tömegével, és a négyzetét veszi a sebességnek, és az inverzét veszi a körív sugarnak.

Mivel a tömeget nem ismerjük, ezért csak kapunk egy "m"-mel megszorozva egy adatot, amely jelzi a centripetális erő nagyságát.

2023. jan. 11. 09:12
 2/5 krwkco ***** válasza:

"9720 m * (m/s^2)"

Csak rápillantottam az eredményre, nem néztem, hogy hol a hiba.

De 1000g a gyorsulás? Biztos ez?

2023. jan. 11. 10:13
 3/5 krwkco ***** válasza:
Ez lemaradt: :-? :-))
2023. jan. 11. 10:14
 4/5 anonim ***** válasza:

#1 - "F = m * v^2 / r"

A képleted jó, csak először a km/h-t m/s-ra kellett volna váltani.

54km/h = 15m/s.


Utána már értelmes számok fognak kijönni.


A kocsi tömege tényleg kéne.

2023. jan. 11. 13:23
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2023. jan. 11. 14:04