S. O. S fizika- műholdak k9örpályán keringenek a földtől 832 km a pályamagasságuk, a Földet 101 percenként kerülik meg mekkora a műholdak kerültei sebessége? Centripetális gyorsulása? Centripetális erő ha aműholdak tömege 720 kg?

2012. febr. 29. 21:11
 1/2 bongolo ***** válasza:

A Föld sugara 6378 km (az Egyenlítőnél), vagyis a műhold keringésének sugara ekkora:

R = 6378+832 km = 7210 km

Ilyen sugárral a kör kerülete:

s = 2Rπ = 45302 km

Keringési ideje:

T = 101 perc = 1,6833 h

Ennyi idő alatt tesz meg egy kört. Kerületi sebessége tehát:

v = s/T = 45302 km / 1,6833 h = 26912 km/h

Centripetális gyorsulása:

a = v²/R

Az adatokat át kell számolni km/h-ból m/s-ba, hogy m/s²-ben jöjjön ki a gyorsulás (egyébként km/h²-ban jönne ki, ami elég szokatlan lenne.)

v = 26912 km/h = 7476 m/s

R = 7210 km = 7210000 m

a = v²/R = 7,75 m/s²


(Vagyis az a g, ami a Föld felszínén 9,81 m/s², az abban a magasságban már csak 7,75 m/s²)


Centripetális erő:

F = m·a = 720 kg · 7,75 m/s² = 5580 N

2012. febr. 29. 22:44
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi:)
2012. márc. 1. 06:38