2012. febr. 29. 21:11
1/2 bongolo válasza:
A Föld sugara 6378 km (az Egyenlítőnél), vagyis a műhold keringésének sugara ekkora:
R = 6378+832 km = 7210 km
Ilyen sugárral a kör kerülete:
s = 2Rπ = 45302 km
Keringési ideje:
T = 101 perc = 1,6833 h
Ennyi idő alatt tesz meg egy kört. Kerületi sebessége tehát:
v = s/T = 45302 km / 1,6833 h = 26912 km/h
Centripetális gyorsulása:
a = v²/R
Az adatokat át kell számolni km/h-ból m/s-ba, hogy m/s²-ben jöjjön ki a gyorsulás (egyébként km/h²-ban jönne ki, ami elég szokatlan lenne.)
v = 26912 km/h = 7476 m/s
R = 7210 km = 7210000 m
a = v²/R = 7,75 m/s²
(Vagyis az a g, ami a Föld felszínén 9,81 m/s², az abban a magasságban már csak 7,75 m/s²)
Centripetális erő:
F = m·a = 720 kg · 7,75 m/s² = 5580 N
2/2 A kérdező kommentje:
köszi:)
2012. márc. 1. 06:38