Centripetális erő, segítség?


Valaki leírná nekem, hogy egy ilyen feladatot, hogyan kell megoldani?


Az állócsigán átvetett kötél egyik végén 8 kg, a másik végén 10 kg tömegű test van. Hogyan mozog ez a két testből álló rendszer, ha a súrlódás, illetve a csiga és a kötél tömege elhanyagolható? Mekkora erő feszíti a kötelet?


Még pár órával ezelőtt vettük, de ahogy írta fel a tanár a táblára, pont ki is takarta, szóval nem tudtam egyből írni, mikor meg írtam elvesztettem a fonalat. Felelés ebből már nem lesz, de a dogába, ami 1-2 héten belül várható, benne lesz. Ezért ha valaki leírná nekem, hogyan kell csinálni, azt megköszönném.

Konkrét számokat nem kell írni, ha meglesz a menete megértem, de most így utólag visszanézve amit írtam, azt se tudom melyik számolás követi a másikat.


2014. febr. 2. 20:19
 1/1 bongolo ***** válasza:

Ebben nincs centripetális erő, mert a csiga tömege elhanyagolható, és csak a csiga forog.


Az a fontos a levezetésben, hogy a kötélben végig állandónak kell lenni az erőnek, mert a kötél tömege is elhanyagolható. Amekkora erővel húzza a kötél az egyik oldali testet, ugyanakkora erővel kell húznia a másikat is. Ha nem így lenne, akkor az erők különbségére felírva Newton II-t ezt kapjuk: F₁−F₂=m·a, ahol m a kötél tömege, 'a' a kötél gyorulása (hisz az erők különbsége gyorsítja a kötelet). Mivel m=0, ezért viszont F₁=F₂ kell legyen.


Itt egy ábra. A felfüggesztést ne nézd, az nem érdekes, de nem találtam jobb ábrát:

[link]

Itt K-nak nevezik a kötélerőt, amit az előbb F₁-nek és F₂-nek neveztem. A két tömeg gyorsulása persze azonos kell legyen (csak ellentétes irányban), mert a kötél nem nyúlik, szóval a két 'a' azonos nagyságú (bár nem annak látszik a rajzon).


m₂ = 10 kg a nagyobb, az fog lefelé gyorsulni, az ábra is azt mutatja. m₂·g > K.

m₁ = 8 kg felfelé fog gyorsulni, tehát K > m₁·g kell legyen.


Most már csak fel kell írni, hogy az egyes tömegekre milyen eredő erő hat, és azzal mi a Newton II:

m₁:

    K − m₁·g = m₁·a

m₂:

    m₂·g − K = m₂·a


Két ismeretlen van csak (K és a), ez a két egyenletből kijön.

2014. febr. 3. 10:22