S. O. S fizika házi! Hogy kell kiszámolni?


Egy pontszerű test egyenletes körmozgást végez egy n 80 cm sugarú körpályán kerületi sebessége 54km/h

(adatokat SI egységekre váltsd át)

a, Számítsd ki a periódus időt

b, mekkora fordulatszám

c, mekkora a szögsebesség

d,mekkora a centripetális gyorsulás

e, 3 perc alatt mekkora a szög elfordulása radiánban,fokban



2014. jan. 12. 15:21
 1/3 anonim ***** válasza:

r = 80 cm SI-ben: 80 cm. v = 54 km/h SI-ben: 1500 cm/s.

a) Ez az a T idő, ami alatt egyszer körbe ér a test. Ehhez a kör K = 2*π*r kerületének megfelelő utat kell megtennie. A sebesség definíciójából (mivel a test egyenletes körmozgást végez) T = K/v = 2*π*r/v, ami körülbelül 2*3,14*(80 cm)/(1500 cm/s) = …


b) A fordulatszám a periódus idő reciproka f = 1/T = 1/(2*π*r/v) = v/(2*π*r) kb. (1500 cm/s)/(2*3,14*(80 cm)) = …


c) A szögsebesség a fordulatszám 2*π-szerese, azaz

ω = 2*π*f = 2*π*v/(2*π*r) = v/r = (1500 cm/s)/(80 cm) = …


d) Ezt is biztos tanultátok, hogy acp = v^2/r = (1500 cm/s)^2/(80 cm) = …


e) t = 3 perc alatt φ = ω*t szögben fordul el, mivel egyenletes körmozgást végez. Tehát φ = v*t/r = (1500 cm/s)*(3 perc)/(80 cm) = …

2014. jan. 12. 15:49
 2/3 anonim ***** válasza:

r=80cm=0.8m

v=54mh/h=15m/s

s=rnégyzet*pí=2.01m


a, t=s/v=0.133sec

b, 60/0.133=450 fordulat/perc

c,szögseb: w=2*pí*f=2*3.14*(1/t)=47.24 rad/s

d, vnégyzet/r=281.5 m/secnégyzet

e, t=180 sec, 180/0.133=1350.337584

levonsz 1350-et, a maradék 0.337584-et pedig megszorzod 360-nal=121.53°=2.121 rad

Remélem jó lett :)

2014. jan. 12. 15:50
 3/3 anonim ***** válasza:

A 15:50-es válasznak ne higgy! Egyből a kör területét számolta a kerülete helyett.


A számolásokat a Wolframalpha megcsinálja neked, ha a tizedes vesszőket tizedes pontra javítod, és a magyar mértékegységeket angolra (ehhez csak a 'perc'-et kell átírni 'min'-re).


[link]

a) 2*3.14*(80 cm)/(1500 cm/s)

b) (1500 cm/s)/(2*3.14*(80 cm))

c) (1500 cm/s)/(80 cm)

d) (1500 cm/s)^2/(80 cm)

e) (1500 cm/s)*(3 min)/(80 cm) rad in deg

2014. jan. 12. 16:03