Egy repülőgép 500m sugarú körpályán 360km/h sebességgel halad. Mekkora körmozgásának periódusideje. Fordulatszáma, szögsebessége és centripetális gyorsulása?

fizika házi de nem nagyon tudom.megköszönném a gondolat menetet is.
2013. nov. 30. 15:38
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez nem egy nehéz feladat.

Itt vannak a mennyiségek és a képletek hozz:


periódusidő: T az 1 körülforduláshoz szükséges idő.


fordulatszám: ν=n=f (ν=nű)(ez lesz majd rezgőmozgásnál a frekvencia) megadja, hogy hányat fordul 1 másodperc (vagy egyéb időegység) alatt mértékegysége: [ν]=1/s és a fordulatszám az épp a periódusidő reciproka:


ν=1/T

T=1/ν

ν*T=1


szögsebesség: ω ómega megadja, hogy hány radiánt fordul 1 másodperc (vagy amiben a periódusidő meg van adva) alatt.

ω=2π/T=2πn=2πf=2πν ennek a mértékegysége is 1/s, de emögött "radián/s" van, csak nem írjuk ki, mert a radiánnak nincs mértékegysége, és azért számoljuk a szöget pont radiánban (ez egyébként 180/π fok, tehát kb. 57,3°, mert az ekkora szöghöz tartozó ív hossza épp a kör sugarával egyenlő, és így könnyebb a szögsebességet kerületi sebességre átszámolni, mert csak meg kell szorozni a kör sugarával).


kerületi sebesség: megadja m/s-ban, vagy más mértékegységben a kerületen keringő pont sebességét:

v=r*ω


centripetális gyorsulás: bár az egyenletes körmozgásnál a kerületi sebesség nagysága állandó (se nem gyorsul, se nem lassul), de mivel a sebesség vektormennyiség, és minden vektormennyiségnek irány is van, és a sebesség irány pedig folyton változik (hiszen a repülőgép "kanyarodik", és nem egyenesen száguld körmozgás közben, ahol a sebességvektor mindig érintőirányú, de ez az érintő mindig más irányba mutat attól függően, hogy a körpálya éppen melyik pontjában van), és ezért az irányváltozás miatt mégis van gyorsulás:


a=v^2/r=ω^2r vagyis kétféleképpen is számolható. Ha a kerületi sebességet emeled négyzetre, akkor az eredményt osztani kell a sugárral, viszont a szögsebességet is négyzetre emelheted, de akkor meg pont hogy szorozni kell a sugárral az eredményt.


És a feladatban ugye a sugáron kívül a kerületi sebesség van megadva, tehát abból indulunk ki, és mielőtt még bármit számolnánk, átváltjuk m/s-ba:


v = 360 km/h = 100 m/s.


r=500 m


És akkor ebből már visszafelé ki tudjuk számolni a szögsebességet:


v=ω*r -> ω=v/r=100 m/s / 500 m = 0,2 1/s (radián/s).


De a centripetális gyorsulás is egyszerű:


a=v^2/r=(100 m/s)^2 / 500 m = 20 m/s^2. Ami nem kis dolog, mert a g-nek 2-szerese, szóval a pilótának meg kell feszülnie, hogy ezt elviselje.


Akkor a periódusidő:


ω=2π/T -> T=2π/ω= 2*3,14 / 0,2 1/s = 31,4 s.


És a fordulatszáma pedig ennek a reciproka:


n=1/T=1/31,4 s=0,0318 1/s.


Remélem érthető voltam, ha nem jelezz vissza, ha igen, pontozz fel!

2013. nov. 30. 16:53
 2/2 A kérdező kommentje:
Hát váó. Érthető-e? Mintha egy jó fej tanár magyarázta volna el.(a mostani tanárom is jó fej félre értés ne essék)ment rá az ujjacska. Nagyon köszönöm.
2013. nov. 30. 19:30