2015. dec. 11. 13:26
1/5 anonim válasza:
Egy test gyorsulása körpályán a kör középpontja felé mutat és a = v^2/r mértékű. A körpálya sugara ebben a kanyarban 95 m. Tehát a centripetális gyorsulás (100/3.6)^2 / 95 = 8.12 m/s^2. (A 100 km/h órából ugye először m/s-ot csináltunk.)
Ez egy 70 kg tömegű versenyzőre F=m*a alapján tehát 568 N centripetális erő hat.
Az autó tömege csak beugratásnak van ott. Ez a versenyautó egyébként vagy defektet kapott, vagy a Safety Car-t követi, mivel jobb utcai autók is simán tudnak 0.8 G-vel kanyarodni :)
2/5 Wadmalac válasza:
Azért gumija válogatja. :)
Mert ugyebár A függőleges és oldalerő aránya a súrlódási együttható és azért gumi legyen a talpán, aminek a mű-je 1 fölött van.
Például F1-es kocsi gumija. Az, ha supersoft és meleg és tiszta a bitumen is, tud 1,7-2-t is.
3/5 anonim válasza:
De tudod mi a trükk az F1-es kocsikon? Az, hogy a függőleges erő a kocsi súlyának többszöröse a szárnyak által termelt leszorítóerőnek köszönhetően. Így gyors kanyarokban 4-5 G-t is tudnak, hisz a gumikat több tonnának megfelelő erő passzírozza az aszfaltba, viszont csak 700 kilót kell pályán tartaniuk.
4/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :)
2015. dec. 11. 16:44
5/5 Wadmalac válasza:
A plusz leszorítás igaz, de az 1,7-es "mű" enélkül igaz. Persze a leszorítószárnyak erejével ez még plusz felszorzódik. Ezért tudnak 3-4 G-vel kanyarodni.