Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan, hogy centripetális...

Van olyan, hogy centripetális erő?

Figyelt kérdés
A fizika tanárom azt mondta, hogy nincs, de aztán egy műsorban hallottam, hogy ezt mondták, ezért rákerestem a neten és ott eléggé megoszlottak a vélemények.

2015. jún. 19. 19:18
 1/8 Ozmium42 ***** válasza:
75%
Centripetális gyorsulás van. Gyorsulás = mozgásállapot változás. Mi okoz magára hagyott testben mozgásállapot változást inerciarendszerben? Erő.
2015. jún. 19. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Röviden: Van olyan, hogy centripetális erő.


Egy körpályán mozgó testre ható egyetlen erő a centripetális erő: ez az, ami körpályán tartja.


Amire a tanárod valószínűleg gondolt, az a centrifugális erő. Ez az erő a laborkoordinátarendszerben (vagyis ha kívülről szemléled a körmozgást) nem létezik, az objektummal együtt mozgó koordinátarendszerben viszont kénytelenek vagyunk bevezetni a centripetális erő ellentéteként, mivel kell egy erő, ami a annak hatását kioltja. Ezért hívják a centrifugális erőt néha virtuális erőnek is.

2015. jún. 19. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A centripetális erő az az eredő erőnek a test pályájának görbületi középpontjának irányába mutató komponense.


Szóval ugyanúgy van centripetális erő, mint mondjuk vízszintes irányú erő.


Persze nem biztos, hogy egy kölcsönhatás okozza, az sem biztos, hogy több kölcsönhatás is kell hozzá. Lehet, hogy erre célzott a tanárod.

2015. jún. 19. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Inkább a centrifugálisra szookták mondani hogy nem létezik.
2015. jún. 19. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Vree ***** válasza:

Remek téma. :) A rövid válasz az, hogy a centripetális erő elnevezés egy gyűjtőnév, ami egy tetszés szerinti valódi erőt jelöl. A centripetális (latin: "középpontot kereső") erő elnevezés arra való, hogy egy köríven mozgó test esetében megkülönböztessük azt az erőkomponenst, ami a testet a középpont felé hajtja, attól, ami arra készteti, hogy eltávolodjon tőle, azaz a centriFUGális erőtől.

Az előbbi valamilyen valódi erő, míg az utóbbi a testnek magának a tehetetlensége, egy "fiktív" (látszólagos) erő.


Mit is értünk valódi erő alatt? Vannak olyan univerzális, mindenhol a világon jelen lévő erők, amik a részecskék alapvető kölcsönhatásaiból következnek. A gravitáció valódi erő, az elektromágnesesség is az, például.


Nézzünk egy példát. A Föld kering a Nap körül, vagy egy kötélre kötött követ forgatsz a fejed körül. Az előbbi esetben, ami a két testet egymás felé hajtja, az a gravitáció közöttük. A második esetben a kötél szakítószilárdsága lesz az, ami valójában elektromégneses kölcsönhatás: a kötél atomjai elektromos töltéssel kapaszkodnak egymásba. (Itt bele lehetne menni a szilárdságtanba, hogy mi mindentől nem esik szét a kötél, de ez a lényeg.) Tehát bár olyan, hogy egyetlen jelenséget jelölő centripetális erő nincs, de mindig egy valódi erő áll a háttérben, ezért ezt valódi erőnek szokás jelölni.


Viszont miközben a követ forgatod, az (ahogy a Newton törvényekből tudod) meg akarja tartani az egyenes vonalú egyenletes mozgását a TEHETETLENSÉGe következtében. Tehát ő szeretne tovább menni szépen egyenesen (és ezzel eltávolodna a középpontól), de a centriPETÁLIS erő visszahúzza. Az eredmény az, hogy két egyenes vonalú erő eredőjeként fel tudod írni majd azt a körkörös mozgást, amit ismersz. A centriFUGÁLIS erőt nem tekintjük valódinak, mert az a tehetetlenség következménye. Remélem ez így érthető.

2015. jún. 19. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Röviden mondva koordinátarendszer-függő! :D
2015. jún. 19. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

> „Röviden mondva koordinátarendszer-függő! :D”

Én inkább „pályafüggőnek” nevezném. Ha egyenes pályán halad a test, akkor nincs, ha görbén, akkor van. Persze a pálya alakja függhet a koordinátarendszertől, de ha csak inerciarendszereket engedünk meg, akkor az egyenes mindig egyenes marad.

2015. jún. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Igen, van olyan, hogy centripetális erő. Sőt olyan is van, hogy centrifugális erő, habár utóbbira valóban szokás mondani hogy "nincs".


Ahogy már említették: Koordinátarendszer függő az egész. (Ez ekvivalens azzal, hogy pályafüggő).

2015. jún. 20. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!