12 golyó van egy zsákban, melyből 4 sárga színű. 6-szor húzunk a zsákból helyettesítéssel. Mennyi a valószínűsége annak, hogy pontosan három sárga golyó lesz a kihúzottak között?

#matematika #Egyetemes matek
2023. jan. 3. 11:15
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mit jelent az, hogy "helyettesítéssel"? Visszatevéssel, vagyis a kihúzott golyót visszatesszük?


Ha igen, akkor számolhatunk a klasszikus valószínűségi modellel:


Összes eset: 12^6

Kedvező eset: ha 3 sárgát húzunk, akkor 3 "másik féle" színt kell hozzájuk húznunk, ez legyen például piros.

Nézzük meg, milyen színsorrendek alakulhatnak ki:

1. SSSPPP, ezt a színsorrendet 8*8*8*4*4*4 = 4^3 * 8^3-féleképpen tudjuk kihúzni

2. PPSSSP, ezt 8*8*4*4*4*8 = 4^3 * 8^3-féleképpen tudjuk kihúzni.

3. PSSSPP, ezt 8*4*4*4*8*8 = 4^3 * 8^3-féleképpen.


Látható, hogy mindegy, hogyan írjuk a betűket egymás mellé, mindig 4^3*8^3 fog kijönni eredménynek. Mivel ezeket összeadjuk, ezért igazából az a kérdés, hogy hány darab 4^3*8^3-t kell nekünk összeadnunk. Pont annyit, ahányféleképpen a betűk egymás mellé írhatóak, ennek száma 6!/(3!*3!)=20, tehát 20 esetet tudnánk felsorolni, így 20 darab 4^3*8^3-t kellene összeadni, tehát az eredmény: 20*4^3*8^3. A 20 egyébként úgy is kijött volna, hogy (6 alatt a 3).


A valószínűség a kettő hányadosa, vagyis (20*4^3*8^3)/12^6.


Ha "egyetemi feladat", akkor valószínűleg a binomiális eloszlás képletével való megoldást várják el:


[link]


A képletben: n=6, k=3, p=4/12=1/3, ez utóbbi azért, mert a sárga golyókat 4/12=1/3 valószínűséggel húzzuk ki a zsákból. Maga a binomiális eloszlás képlete egyébként a fenti elgondolásból születik.

2023. jan. 3. 11:40
 2/3 anonim ***** válasza:
Na megint egy hibás szövegű probléma. Próbáld leírni rendesen!
2023. jan. 3. 11:41
 3/3 anonim ***** válasza:

Visszatevéses mintavétel akar lenni a feladat? Ha igen akkor a binomiális eloszlást használd!

A keresett valószínűség:

(6 alatt 3)*(1/3)^3*(2/3)^3

2023. jan. 3. 13:17