Matematikai feladvány: valószínűségszámítás. Mennyi az esélye, hogy pont ilyen sorrendben húzom ki a nekem tetsző labdát? (feladvány a megjegyzésben kifejtve)


Van 3 kalapom. Mindháromban van 3 különböző színű labdám (1 db piros - 1db kék - 1db zöld).

Az első kalapból kihúzom a pirosat. A második kalapból a kéket. A harmadikból pedig ismét egy piros jött ki.

Mekkora erre az esély, hogy pont ez jöjjön ki?



#matematika #valószínűségszámíts
2020. aug. 28. 16:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
89%
Hány egymástól különböző húzás lehetséges? 3*3*3 tehát 27. Neked hány húzás jó ezek közül? 1, a piros-kék-piros. Tehát az esély 1/27.
2020. aug. 28. 17:21
 2/13 A kérdező kommentje:

Egyszer húzok minden egyes kalapból.


Az első kalapból: piros kerül a kezembe.

Majd második kalaphoz odasétálva húzok megint ami kék lesz.

A harmadik kalapból is húzok végül 1x, ami piros lesz.


Csak ebben a sorrendben. (tehát a piros-kék-piros)

Csak ez a húzássorozat jó nekem.


Ennek keresem , hogy hány százalék erre az esély, hogy pont így sikerül kihúznom a kalapokból a labdákat..

2020. aug. 28. 17:30
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Az előbb írtam le. Vagy abban a megoldásban találtál valami hibát?
2020. aug. 28. 18:00
 4/13 A kérdező kommentje:

Amit te írtál le az nem a helyes válasz.

Tudom, mert matek órán volt egy hasonló feladat és tudom, más jön ki olyankor ha mondjuk piros-kék-piros verszus zöld-zöld-zöld esetetén. Nem pedig 1/27 mindre a válasz...

2020. aug. 28. 18:05
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Tök jó hogy te tudod. Ha rájössz a megoldásra, akkor kérlek írd le ide, illetve megsúghatnád az egyetemi valszám tanáromnak is, mert ő ezt nem tudja, úgy tanította nekem ahogy az imént leírtam.
2020. aug. 28. 18:33
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Kevered a dolgot azzal a feladattal, hogy a 3 húzásból összesen kihúzol 2 pirosat és 1 kéket. Ugyanis ezt valóban több módon teheted meg.

Viszont az általad leírt feladatnak a megoldása 1/27.

2020. aug. 29. 00:58
 7/13 A kérdező kommentje:

A 6/6-osnak lett igaza! Tényleg elnéztem a feladatot!

Ez utóbbi esetben hány százalék jön ki?

2020. aug. 29. 03:50
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Az első kalapból jó golyót húzol ki 1/3 a valószínűsége.

A második kalapból jó golyót húzol ki 1/3 a valószínűsége.

A harmadik kalapból jó golyót húzol ki 1/3 a valószínűsége.

Az általad keresett valószínűség: 1/3 × 1/3 × 1/3=1/27

2020. aug. 29. 06:15
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Na gondolkodjunk. Az elemi esetek (olyan eset, ami 1 féle módon következhet be) száma ugye 27, ezt megbeszéltük, összesen 27 féle kimenetele lehet a kísérletnek, ezen esetek mindegyikének valsége így 1/27.

Az általad kiírt feladat az, hogy mi az esélye, hogy ilyen sorrendben húzzuk ki őket: piros-kék-piros. Ez ugye egy elemi eset, mert csak 1 féle módon történhet meg. (Elsőre piros, másodikra kék, utoljára megint piros). Szóval itt a kedvező eset/összes eset = 1/27 < --- ez a valség.


Na most ha az a kérdés, hogy mennyi a valószínűsége annak, hogy a 3 húzásból 2 piros lesz és 1 kék a végén az egy más feladat. Ott ugyanis nem számít a húzás sorrendje, csak a végeredmény, hogy két piros, egy kék legyen a kezünkben három húzás után. DE!!! És ez a lényeg: Ez nem 1 féle módon történhet meg. Ez megvalósulhat úgy, hogy első kettő piros és utána kék, lehet úgy, hogy az első kék és az utolsó kettő piros és lehet úgy, hogy a középső húzás a kék.

P-P-K K-P-P és P-K-P. (Ez elemi esetekre való lebontás).

Így ez 3 féle módon történhet meg, az összes eset száma változatlan, a valószínűség pedig 3/27 = 1/9.

És itt jön ki a különbség a zöldes példáddal. Ugyanis az, hogy 3 zöldet húzunk meg csak 1 féle módon jöhet ki továbbra is, így annak a valsége meg mindenképpen 1/27.

Próbáld átgondolni az elemi eseteket, hogy mit is takar.

2020. aug. 29. 09:03
 10/13 A kérdező kommentje:

Ezt értem, csak azt nem hogy zöld esetén miért csak egyféleképp jöhet ki? Hisz az első állításodnál is:

P-P-K K-P-P és P-K-P

úgy akkor a zöldel is ugyan így kellene, nem? vagy ez miért csak 1/27, nem értem. :/

P-P-Z Z-P-P és P-Z-P

2020. aug. 29. 10:04
1 2