A Szalagavató nyitótáncában a C-sek 20%-a, a D-sek 25%-a vesz részt. Az egyik szünetben 4 fő C osztályos és 2 fő D osztályos tanuló vásárolt pizzát a büfében. Mennyi annak a valószínűsége, hogy közölük pontosan ketten táncolnak a nyitótáncban?


2021. jan. 31. 12:10
 1/7 anonim ***** válasza:
77%

Nem volt megadva, hogy melyik osztályba hányan járnak?


Csak mert ez így nem számolható ki, legfeljebb a két osztály létszámának függvényében.

2021. jan. 31. 12:30
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A feladatnak ebben a formában ez a megoldása (illetve az egyik formája):


(15*(0,8*x)*(0,8*x-1)*(0,8*x-2)*(0,8*x-3)*(0,25*y)*(0,25*y-1)+90*(0,2*x)*(0,2*x-1)*(0,8*x)*(0,8*x-1)*(0,75*y)*(0,75*y-1)+120*(0,2*x)*(0,8*x)*(0,8*x-1)*(0,8*x-2)*(0,25*y)*(0,25*y-1))/(15*x*(x-1)*(x-2)*(x-3)*y*(y-1)), ahol x a C osztály létszáma, y pedig a D-é.


Ez a tört nem is egyszerűsíthető, így látható, hogy az eredmény függ az osztálylétszámtól (még akkor is, ha esetleg x=y lenne).

2021. jan. 31. 12:39
 3/7 A kérdező kommentje:

A feladat teljes szövege a következő:


"A D-sek átlaga szabályos közelítéssel 84.3, az E-seké 85.1, a három osztály átlaga pedig 87.9 volt. Tudjuk, hogy a D-ből 11-en, az E-ből 14-en, a C-sek közül pedig 24-en írnak emelt szintű érettségit. Ebből már ki lehet számolni az emelt érettségi osztályátlagát.

a) Mennyi a C-sek osztályátlaga egy tizedesjegyre kerekítve, ha minden diák érettségi eredménye csak egész százalék lehet.


A Szalagavató nyitótáncában a C-sek 20%-a, a D-sek 25%-a vesz részt. Az egyik szünetben 4 fő C osztályos és 2 fő D osztályos tanuló vásárolt pizzát a büfében. b)Mennyi annak a valószínűsége, hogy közölük pontosan ketten táncolnak a nyitótáncban?"


Mivel a feladat első felének szövegéből következtettem arra, hogy nem csupán az emelt érettségizők vesznek részt a szalagavatón, hanem egy annál nagyobb számú tanuló, így megakadtam, hiszen a teljes osztálylétszámot nem írja a feladat. Ezek szerint nem kell vele törődnöm, és a "D-ből 11-en, az E-ből 14-en, a C-sek közül pedig 24-en" sor adatait felhasználva kell megoldanom a feladatot?

2021. jan. 31. 13:56
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

a) 2 C-s táncoló: 6*0,2^2*0,8^2*0,75^2=0,0864

b) 1 C-s 1 D-s táncoló: 4*0,2*0,8^3*2*0,75*0,25=0,1536

c) 2 D-s táncoló: 0,8^4*0,25^2=0,0256

A keresett valószínűség ezek összege: 0,2048


Lásd: [link]

2021. jan. 31. 14:00
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. jan. 31. 14:01
 6/7 anonim ***** válasza:

A feladat nem visszatevéses mintavételű, így a binomiális eloszlás sem használható...


Ha más adat nincs megadva, akkor csak abból tudsz számolni.


Tanár adta fel a feladatot, vagy ez valamelyik évben volt érettségi feladat?

2021. jan. 31. 14:09
 7/7 A kérdező kommentje:
A 2020. januári KöMaL-ban megjelent próbaérettségi feladatsor 3. feladata.
2021. jan. 31. 14:14