Egy 27 fős osztályba 5-tel több lány jár, mint fiú. Mekkora a valószínűsége, hogy véletlenül kiválasztott 3 tanuló között 2 fiú és 1 lány legyen?

Egy 27 fős osztályból kiválasztunk 2 tanulót.Határozzuk meg a fiúk számát úgy,hogy a legnagyobb valószínűsége annak legyen,hogy a kiválasztott tanulók különböző neműek.Mekkora ez a maximális valószínűség?
2012. nov. 9. 21:49
 1/6 vurugya béla ***** válasza:

a) 11 fiú és 16 lány van.

P(A)=(11 alatt a 2)*(16 alatt az 1)/(27 alatt az 3)


b) Legyen x fiú és 27-x lány.

P(A) = x*(27-x)/(27 alatt a 2)

Ennek képe egy konkáv parabola, aminek maximuma 13,5-nél van. Ennyi fiú nem lehet, azaz 13 és 14 lehet a helyes. Behelyettesítve látható, hogy mindkét megoldás jó, mert ugyanannyi lest a P(A) valószínűség.

2012. nov. 9. 22:19
 2/6 A kérdező kommentje:
nem tudom kiszámolni sajnos a valószinüséget
2012. nov. 11. 21:47
 3/6 bongolo ***** válasza:
Melyiket?
2012. nov. 13. 09:31
 4/6 A kérdező kommentje:
egyiket sem
2012. nov. 14. 09:22
 5/6 bongolo ***** válasza:

Vagyis nem tudod, mit jelent az, hogy mondjuk (27 alatt a 2)?


(27 alatt 1) = (27)/(1)

(27 alatt 2) = (27·26)/(1·2)

(27 alatt 3) = (27·26·25)/(1·2·3)

(27 alatt 4) = (27·26·25·24)/(1·2·3·4)

stb.


A könyvedben tuti le van írva. A jele az, hogy egy nagy zárójelben felül van a 27, alul pedig a 4, de közötte nincs törtjel vonal. Itt a számítógépen úgy szoktuk írni, hogy (27 alatt 4)

2012. nov. 14. 10:12
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen
2012. nov. 15. 09:54