Egy 27 fős osztályból kiválasztunk 2 tanulót.Határozzuk meg a fiúk számát úgy,hogy a legnagyobb valószínűsége annak legyen,hogy a kiválasztott tanulók különböző neműek.Mekkora ez a maximális valószínűség?2012. nov. 9. 21:49
1/6 vurugya béla válasza:
a) 11 fiú és 16 lány van.
P(A)=(11 alatt a 2)*(16 alatt az 1)/(27 alatt az 3)
b) Legyen x fiú és 27-x lány.
P(A) = x*(27-x)/(27 alatt a 2)
Ennek képe egy konkáv parabola, aminek maximuma 13,5-nél van. Ennyi fiú nem lehet, azaz 13 és 14 lehet a helyes. Behelyettesítve látható, hogy mindkét megoldás jó, mert ugyanannyi lest a P(A) valószínűség.
2/6 A kérdező kommentje:
nem tudom kiszámolni sajnos a valószinüséget
2012. nov. 11. 21:47
4/6 A kérdező kommentje:
egyiket sem
2012. nov. 14. 09:22
5/6 bongolo válasza:
Vagyis nem tudod, mit jelent az, hogy mondjuk (27 alatt a 2)?
(27 alatt 1) = (27)/(1)
(27 alatt 2) = (27·26)/(1·2)
(27 alatt 3) = (27·26·25)/(1·2·3)
(27 alatt 4) = (27·26·25·24)/(1·2·3·4)
stb.
A könyvedben tuti le van írva. A jele az, hogy egy nagy zárójelben felül van a 27, alul pedig a 4, de közötte nincs törtjel vonal. Itt a számítógépen úgy szoktuk írni, hogy (27 alatt 4)
6/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen
2012. nov. 15. 09:54