Hogyan állapíthatom meg az alábbi állításokat egy lineáris egyenletrendszerről?


Hamarosan zh-t írok egy matekos tárgyamból és már csak ez az egy témakör ami annyira nem világos (maga a lineáris algebra többsége, nem csak ez a rész).


[link]


Adott ez a feladat. Hogyan tudom eldönteni általánosságban egy hasonló lin. egyenletrendszerről, hogy mely állítások igazak rá? Egyedül a rangot értem, hogy Gauss-elimináció után azoknak a soroknak a száma, amelyekben legalább az egyik tag nemnulla. De a többi elég homályos.


Köszönöm előre is a segítséget!



2022. dec. 6. 03:32
 1/3 steven95 ***** válasza:

a, az oszlopok által kifeszített tér, ha a_i i-edik oszlopvektor: x1*a_1 + x2*a_2 +x3*a_3= A*x, tehát akkor feszíti ki ha van megoldása az egyenletnek b-re. De ennek az egyenlőségnek koordinátánként is működnie kell, és ha az utolsó sort nézzük: x1*0+x2*0+x3*0=0 =/= 1 így b-t nem feszítik ki. Aol a gauss-elimináció 0 sort eredményez ott a b vektornak is 0 kell hogy legyen a koordinátája.


b, ugyanúgy mint a, esetben akkor és csak akkor legyen egy sor 0 ha ott b is 0.


c,a főátló mind a 4 eleme nem nulla, így a rang 4. Künnyű ezt látni, mert akkor elemi átalakítással, mindent lenullázhatunk a főátlón kívül.(háromszög mátrix esetén persze, ahogy itt is)


d, szintúgy a, b, eset


e, c, eset


f, a főátlóban mindhárom elem nem nulla, így függetlenek. c, magyarázat


g, f, est


h, a rang maximum akkora mint a kisebbik "szélesség rang <=3, ahány nem nulla elem van a főátlóban


i, a, eset


j, h, eset


k, ha ott nulla sor van ahol b nem 0 akkor nincs megoldás, egyébként ha az egyenletek száma(nem nulla sorok) egyezik a változók számával akkor, egy, ha kevesebb, akkor végtelen megoldás van.



Ezek a megállapítások csak a Gauss-eliminációval előállított háromszög mátrixra vonatkoznak!

2022. dec. 6. 07:51
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, megcsináltam pár ilyen típusfeladatot a leírás alapján, így már világos! Még egy feladat van, amiben hálás lennék a segítségért.


A mátrix:

1,1,2

1,2,5

-2,-6,x


Hogyan számolom itt ki x értékét, ha a mátrix rangja 2?

2022. dec. 6. 21:38
 3/3 steven95 ***** válasza:

Rang a maximálisan független vektorok számát jelöli, tehát ha 2 a rangja, akkor legyen 2 független oszlopvektor ami előállítja a 3.-at. Az első két oszlop független. Tehát ez olyan mint 2 oszlopból álló mátrix bővített változata egy egyenletrendszer megoldásánál, és legyen az egyenletrendszernek megoldása, úgy válasszuk meg x-et:

1x+1y=2

1x+2y=5

-2x-6y=x

2022. dec. 6. 22:23